קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
אלול תש"ע | ספטמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
ישראל וירושלים בשנת 2048 – המצוי או הרצוי?
חדשות
פרופ' אילון לינדנשטראוס מהמכון למתמטיקה זכה במדליית פילדס למתמטיקה לשנת 2010
נחתם הסכם סינוף בין האוניברסיטה, הדסה ושירותי בריאות כללית
האוניברסיטה נבחרה לתכנית מצוינות מחקרית בסינגפור
האוניברסיטה העברית - מקום טוב לעבוד בו
במחקר
זוהה הגֶן האחראי לרגישות לכאב
רוצים להגדיל את הזיכרון במחשב? לכו לעץ הצפצפה
GPS גם לניטור מבקרים במרחבים ציבוריים
יומן אירועים
המחלקה לדוברות זכתה בציון לשבח בתחרות "האריה השואג" של האיגוד הישראלי ליחסי ציבור
שני חתני פרס נובל לכלכלה השתתפו ב"בית ספר קיץ לכלכלה" במכון ללימודים מתקדמים
בני נוער משדרות השתתפו במחנה קיץ מדעי באוניברסיטה
פרויקט "יום פתוח על גלגלים" יצא לדרך - התחנה הראשונה: קריית גת
זווית אישית
שיחה אישית עם פרופ' עידית תשובה-גולדברג
זרקור על יחידה
היי טק בארכאולוגיה
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
קהילה
ספרים
בוגרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
GPS גם לניטור מבקרים במרחבים ציבוריים

מיכל אייזקסון

יותר ויותר נהגים ברחבי העולם נעזרים במכשיר ה-GPS כדי להגיע מנקודה אחת לאחרת. חוקרת צעירה מהמחלקה לגאוגרפיה הייתה שותפה לפיתוח שימוש נוסף לטכנולוגיית ה-GPS – מעקב אחר תנועת מבקרים באזורים ציבוריים (מרכזי קניות, אתרי תיירות ואתרי בילוי), שיסייע להפיק מידע הדרוש לתכנון מרחב ציבורי ולניטור תנועת המבקרים בו.

תלמידת המחקר מיכל איזקסון יחד עם ד"ר נֹעם שובל מהמחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטה העברית פיתחו שיטה חדשה להספקת נתונים ומידע שתסייע ללמידת התנהגות צרכנים או מבקרים במרחבים ציבוריים כמו קניון, פארק שעשועים, פארק לאומי או מקומות תיירותיים אחרים. השיטה נוסתה עד כה בהצלחה בפארק שעשועים בספרד. השיטה שפיתחו איזקסון וד"ר שובל עושה שימוש בטכנולוגיית GPS כדי לתעד את מיקומם ותנועתם של אנשים במרחב ובזמן מסוימים. במהלך פרק זמן מוגדר המשתתפים במחקר נושאים על עצמם מכשיר GPS קטן שאוסף מידע על המקומות שבהם הם שוהים. המידע המרחבי שנאסף מנותח וממנו ממצים את הידע בנוגע לפעילות של המבקרים במרחב. המכשיר מקליט את הפעילות המרחבית ובסוף היום מנותח המידע במערכות מחשב מרכזיות שבסיסן באוניברסיטה העברית.

ד"ר נעם שובל 

"את הנתונים שאספנו אנחנו מנתחים באמצעות שיטות לניתוח ממוחשב של זמן ומרחב שפיתחנו", מסבירה איזקסון. "לאחר עיבוד המידע אפשר להפיק מפות המנתחות את תנועת האנשים במרחב וכן תרשימים המצביעים על הדרך שבה אוכלוסיות שונות, כגון קבוצות גיל, רקע או לאום שונים, מבלות את זמנן במרחב". הנתונים כוללים, בין היתר, מידע על מהירות ההליכה בכל קבוצה ומשך הזמן שבו בילו חבריה במתקנים מסוימים, במסעדות או בהופעות. למשל, בפרויקט של פארק השעשועים בספרד גילו החוקרים כי קבוצות של תיירים בריטים בילו זמן רב בהופעות בפארק. כתוצאה מהמידע שנאסף החלה הנהלת הפארק לארגן מספר גדול של הופעות בימים שבהם יש ביקורים של קבוצות מאנגליה.

המידע על תנועת המבקרים יכול להיות גם משודר בזמן אמת בעזרת טכנולוגיית שידור סלולרי וליצור בכך 'מכ"ם' של פעילות מבקרים במרחב. ניתוח בזמן אמת יכול לסייע לניהול דינמי של האטרקציות בדרך יעילה יותר, למשל באמצעות הגדלת מספר האנשים שיכולים להיכנס לאטרקציה מסוימת בזמן מסוים ושליטה בזרימת המבקרים בדרך שמאפשרת גידול במכירות ובהכנסות. ניתוח המידע שנאסף יכול גם לסייע לתכנון מיקומם של האטרקציות ולאפשר תכנון יעיל של תוספות עתידיות למרחב. על פיתוח זה זכתה מיכל אייזקסון בפרס קיי לפיתוחים חדשניים לשנת תש"ע.
רישיון לפיתוח ולשיווק המערכת ליישומים רפואיים ניתן לאחרונה על ידי 'יישום' – החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית לחברת Location Based Intelligence.
 

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il