קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
ניסן תשע"ב אפריל 2012
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
חדשות
שדרת הממציאים: תערוכה חדשה מפנה זרקור אל ההמצאות והפיתוחים של חוקרי האוניברסיטה
פרופסור בנעלי בית: יותר מאלף איש חגגו את יום המדע הלאומי במגוון הרצאות שערכו חוקרי האוניברסיטה ברחבי העיר
כל הדרך מדרום סודאן להר הצופים: סיפורו של אנטוני דדור
המכון למדעי כדור הארץ יכשיר מומחים לחיפוש ולהפקת גז ונפט
במחקר
טוב מראה אוזניים: חוקרים הצליחו לאפשר לעיוורים לראות באמצעות צלילים
מחקר חדש חושף: כמחצית מהנשים חוות אלימות מילולית במהלך דייט ואחת משמונה נשים חווה אלימות פיזית
פני השלום: חוקרת מהחוג לתקשורת ועיתונאות מצאה שישראלים מגלים אהדה רבה יותר ליוזמות שלום של מנהיגים ערבים בעלי בייבי פייס
פיונגיאנג לאן: דוקטור יעקב כהן על צפון קוריאה והמערכה הבינלאומית בעידן שאחרי קים זונג איל
פרידריך היה פה: חוקרים מהאוניברסיטה פענחו כתובת צלבנית נדירה בערבית
האוניברסיטה והעולם
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי בחקר וירוסים מניב פירות (וירקות)
משלחת חוקרים מהאוניברסיטה ביקרה באוניברסיטת מלבורן במטרה לחזק את שיתוף הפעולה המחקרי בין שני המוסדות
נשיא האוניברסיטה העברית ורקטור אוניברסיטת פקינג חתמו על הסכם שיתוף פעולה בין שתי האוניברסיטאות
אמן קליגרפיה יפני הגיע במיוחד להעביר סדנה לתלמידי החוג ללימודי מזרח אסיה
בקהילת האוניברסיטה
אוכלים בריא: סטודנטים למדעי התזונה מעבירים סדנאות לתזונה נכונה בקרב הקהילה האתיופית ברחובות
פרויקט עם אופ"י – האוניברסיטה מתנדבת למען נוער בסיכון
זווית אישית
המטרה: להפוך את כפר הסטודנטים לביתם של הדיירים
יומן אירועים
"בשביל המחקר": דוקטורנטים מהאוניברסיטה חושפים תלמידי תיכון לנפלאות המחקר
איינשטיין דוט.קום: האוניברסיטה השיקה אתר מורחב של ארכיון אלברט איינשטיין שיאפשר לראשונה גישה לאלפי מסמכים של החוקר הדגול
האוניברסיטה נפרדה מחברי סגל מנהלי שפרשו לגמלאות
נוסטלגיה
המנון לאוניברסיטה: נמצאו המנונים אבודים שחוברו לכבוד האוניברסיטה
היום בו הוקמה האוניברסיטה: מכתב מן העבר
ספרים
העלאות ומינויים
ברכות
מלגות
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
כל הדרך מדרום סודאן להר הצופים: סיפורו של אנטוני דדור

אנטוני דדור (תצלום: אסתר טל)

לא מעט סטודנטים מחו"ל חובשים את ספסלי האוניברסיטה, אולם דמותו של אנטוני דדור (27) שונה מהנוף האקדמי המוכר. מאחורי הצטרפותו השנה למכינה של בית הספר לתלמידים מחו"ל עומד סיפורו של צעיר שסלל את דרכו להשכלה גבוהה בניגוד לכל הסיכויים.

 

אנטוני נולד במשפחת חקלאים בדרום סודן, הצעיר מבין חמישה אחים. החיים במשפחת דדור עברו בשקט יחסי עד שבשנת 2000 נעלם אביו ואחיו ג'יימס נעצר בידי כוחות הביטחון של צפון סודן באשמת פעילות בתנועה לשחרור הדרום. כעבור זמן קצר עצרו כוחות הביטחון גם את אנטוני בן ה-15. "הם הגיעו אלינו הביתה, טענו שג'יימס ברח להם מן המעצר ודרשו שאגלה היכן הוא, אבל לא ידעתי כלום", מספר אנטוני. "למעשה, עד היום אנחנו לא יודעים מה עלה בגורלו של אחי".

 

השוטרים לא השתכנעו והחזיקו את אנטוני במעצר שלושה ימים, שבמהלכם ניסו בכוח להוציא ממנו מידע. לבסוף, החליטו לשחררו לביתו לא לפני שהבהירו לו שעוד 'יסגרו' עמו חשבון. עוד באותו יום הוא עזב עם אמו ושלושת אחיו את מקום מגוריהם ונסע למשפחת האב בצפון המדינה. כעבור כמה חודשים התאחד עמם האב, והתברר כי ברח מפחד כוחות הביטחון המקומיים והתחבא באחת הכנסיות בצפון.

 

אנטוני ומשפחתו הבינו שכל עוד יישארו בסודן חייהם יהיו בסכנה מתמדת. יחד עם מאות פליטים אחרים נמלטה המשפחה באנייה למצרים. עם בואם לקהיר שלח האו"ם שניים מאחיו הגדולים לארה"ב, בעוד אנטוני ושאר משפחתו נשארו להתגורר בקהיר. אולם גם מצרים לא האירה להם פנים. "אנשים ברחוב היו שופכים עלינו ועל פליטים אחרים מים, השוטרים היו לא פעם מרביצים לנו ובבית הספר שבו למדתי התלמידים המצרים היו צוחקים עלי ומכנים אותי בכינויים גזעניים", הוא מספר, "אבל למרות זאת לא רציתי להפסיק ללמוד כי ידעתי שאסור לי לוותר על השכלה". 

 

בשנת 2005 נחתם הסכם שלום בין צפון סודן לדרום סודן והמשפחה חזרה הביתה, אך בלי אנטוני, אשר נשאר מאחור כי שאף קודם כל לרכוש השכלה שתאפשר לו לסייע בהקמת מדינה עצמאית לדרום. בתחילת 2006 הסתנן לישראל דרך סיני. הוא נעצר והושם במעצר בכלא קציעות, שבו שהה שנה. "לא הופתעתי ולא כעסתי כשנעצרתי כי ידעתי שאני נכנס לישראל באופן בלתי חוקי, וברור לי שאין מדינה בעולם שתתיר כניסה חופשית לגבולותיה", מפתיע אנטוני בגילוי לב. "בסופו של דבר הבינו שאני פליט ושאיני מהווה סיכון ביטחוני ושחררו אותי למושב עין יהב לעבוד בחקלאות".

 

לאחר חצי שנה החליט לעזוב את המושב כדי ללמוד את השפה העברית על בוריה, ועבר לדרום תל אביב. במשך השנים עבד במסעדות, בבתי מלון ובבנייה, נעצר תדיר בידי המשטרה ושילם את מעט הכסף שהיה לו כדי ללמוד לצד עולים חדשים עברית באולפן "מעלה" שבשכונת התקווה - ולאורך כל הדרך לא ויתר על חלומו לרכוש השכלה גבוהה.

לפני כמה חודשים, ביולי 2011, התקבלה דרום סודן לחברה באו"ם לאחר ש-99 אחוז מתושביה תמכו במשאל עם בהפיכתה למדינה עצמאית. אנטוני נרשם למכינה לתלמידים זרים באוניברסיטה העברית ונסע לביקור קצר אצל משפחתו בדרום סודן. בדרך עבר בשגרירות ישראל באתיופיה, הגיש את מסמכי הלימודים וקיבל אשרת לימוד בארץ.

 

בחודש ספטמבר החל אנטוני את לימודיו במכינת האוניברסיטה. חבריו לספסל הלימודים לא שיערו שהתלמיד הגבוה והחייכן הוא פליט מסודן ובזכות האנגלית המרשימה שבפיו הניחו כי הוא יליד ארצות הברית. בחודשיים הראשונים ללימודים עוד נסע מדי יום מדירתו בדרום תל אביב להר הצופים ובחזרה. אולם בתוך זמן קצר התוודעו באוניברסיטה לסיפור חייו ולנחישותו הבלתי נדלית וסיפקו לו מגורים חינם במעונות ומלגת מחיה. 

 

"עוד כשהייתי קטן עודדו אותי הוריי לחלום רחוק ולשאוף גבוה. תמיד החזקתי באמונה שלמרות כל הקשיים בדרך יום יבוא ואלמד באקדמיה, ואני נרגש שהאוניברסיטה העברית נתנה לי את ההזדמנות להגשים זאת", מספר אנטוני ומציין שבשנה הבאה הוא מתכוון להירשם לחוג ליחסים בין-לאומיים של האוניברסיטה. "בילדותנו בדרום סודן למדנו את סיפורי התנ"ך וסיפרו לנו שעברית היא שפה מבורכת. לכן ללימודים באוניברסיטה העברית יש משמעות מיוחדת עבורי".

בינתיים, בין בחינה בעברית לתרגיל במתמטיקה, הוא חולם על היום שישוב למולדתו, ישתלב בממשל שלה ויתרום לביסוס עצמאותה. את האוניברסיטה העברית וישראל הוא מבטיח לזכור לטובה.

 

  

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il