קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
ניסן תשע"ב אפריל 2012
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
חדשות
שדרת הממציאים: תערוכה חדשה מפנה זרקור אל ההמצאות והפיתוחים של חוקרי האוניברסיטה
פרופסור בנעלי בית: יותר מאלף איש חגגו את יום המדע הלאומי במגוון הרצאות שערכו חוקרי האוניברסיטה ברחבי העיר
כל הדרך מדרום סודאן להר הצופים: סיפורו של אנטוני דדור
המכון למדעי כדור הארץ יכשיר מומחים לחיפוש ולהפקת גז ונפט
במחקר
טוב מראה אוזניים: חוקרים הצליחו לאפשר לעיוורים לראות באמצעות צלילים
מחקר חדש חושף: כמחצית מהנשים חוות אלימות מילולית במהלך דייט ואחת משמונה נשים חווה אלימות פיזית
פני השלום: חוקרת מהחוג לתקשורת ועיתונאות מצאה שישראלים מגלים אהדה רבה יותר ליוזמות שלום של מנהיגים ערבים בעלי בייבי פייס
פיונגיאנג לאן: דוקטור יעקב כהן על צפון קוריאה והמערכה הבינלאומית בעידן שאחרי קים זונג איל
פרידריך היה פה: חוקרים מהאוניברסיטה פענחו כתובת צלבנית נדירה בערבית
האוניברסיטה והעולם
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי בחקר וירוסים מניב פירות (וירקות)
משלחת חוקרים מהאוניברסיטה ביקרה באוניברסיטת מלבורן במטרה לחזק את שיתוף הפעולה המחקרי בין שני המוסדות
נשיא האוניברסיטה העברית ורקטור אוניברסיטת פקינג חתמו על הסכם שיתוף פעולה בין שתי האוניברסיטאות
אמן קליגרפיה יפני הגיע במיוחד להעביר סדנה לתלמידי החוג ללימודי מזרח אסיה
בקהילת האוניברסיטה
אוכלים בריא: סטודנטים למדעי התזונה מעבירים סדנאות לתזונה נכונה בקרב הקהילה האתיופית ברחובות
פרויקט עם אופ"י – האוניברסיטה מתנדבת למען נוער בסיכון
זווית אישית
המטרה: להפוך את כפר הסטודנטים לביתם של הדיירים
יומן אירועים
"בשביל המחקר": דוקטורנטים מהאוניברסיטה חושפים תלמידי תיכון לנפלאות המחקר
איינשטיין דוט.קום: האוניברסיטה השיקה אתר מורחב של ארכיון אלברט איינשטיין שיאפשר לראשונה גישה לאלפי מסמכים של החוקר הדגול
האוניברסיטה נפרדה מחברי סגל מנהלי שפרשו לגמלאות
נוסטלגיה
המנון לאוניברסיטה: נמצאו המנונים אבודים שחוברו לכבוד האוניברסיטה
היום בו הוקמה האוניברסיטה: מכתב מן העבר
ספרים
העלאות ומינויים
ברכות
מלגות
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
ספרים

 

 

אהבת עולמים (תקליטור)
הפיוט האנדלוסי בין המגרב לירושלים
סדרת מוסיקה יהודית בת זמננו
המרכז לחקר המוסיקה היהודית
האוניברסיטה העברית בירושלים
התקליטור הוא הפקה מקורית המבוססת על מופע חי שהתקיים בפסטיבל ישראל תש"ע והוא פרי יזמתם ועבודתם של המלחין ונגן הקונטרבס עומר אביטל והמוסיקאי יאיר הרצל. זהו מסע בן זמננו אל מסורת המוסיקה האנדלוסית היהודית ממרוקו ומאלג'יריה המשותפת ליהודים ולמוסלמים, ומושרשת בתכנים השונים של חיי היהודים בערי מרוקו. המקורות הטקסטואליים של 'אהבת עולמים' מגוונים ביותר ומתפרסים על פני אלפיים שנות יצירה ספרותית דתית בעברית, ומעט גם בערבית-יהודית מגרבית, נוסף על טקסטים עתיקים מתוך התפילה.  

 

 

תרביץ
רבעון למדעי היהדות
שנה פ, חוברת א תשע"ב
המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל
הפקולטה למדעי הרוח, האוניברסיטה העברית בירושלים
בחוברת מאמרים במגוון תחומים במדעי היהדות ובהם: מאמרו של דוד הנשקה: כיוון התפילה אל הקודש: משנה כפשוטה והדיה בספרות התלמוד; מאמרו של ברוך יעקב שורץ: פירוש רבי יהודה החסיד לבראשית מח' כ-כב; מאמרו של שלם יהלום: תוספות שנץ: מהדורותיו ומאפייניהן; מאמרו של ירון בן-נאה: איגרת בלתי ידועה של שבתי צבי על 'שבת הגדול - חג המאורות' ומאמרו של גדעון פרוידנטל: התפתחותו של שלמה מימון מהקבלה לרציונליזם פילוסופי.

 

 

בגדי הארץ החדשה
מדינת ישראל הצעירה בראי הלבוש והאופנה
ענת הלמן
מרכז זלמן שזר
הספר משחזר את הלבוש של מגזרים שונים במדינת ישראל בשנות הצנע ובשנות הצמיחה. המחברת מנתחת את האופנים שבהם שיקף הביגוד אידיאולוגיות פוליטיות, תנאים כלכליים, תרבויות משנה (בני קיבוצים, מיעוטים, עולים, חרדים), צרכים צבאיים הבחנות מעמדיות, הבדלים בין המינים, העדפות תרבותיות וניסיונות לעצב זהות לאומית ישראלית. דרך מקרה החקר הישראלי דנה המחברת בתופעת הביגוד בכללה: בהבדלים בין ביגוד לאופנה, בחלקו של הלבוש ביצירת הגמוניה, בהשפעות מן העולם הגדול ועוד.

 

 

צופן הישראליות
עשרת הדברות של שנות האלפיים
גד יאיר
הוצאת כתר

עשרת הדברות שמציב המחבר אינם  ציוויי מוסר ודת העומדים בבסיס היהדות אלא עשרת קווי האופי העיקריים של הישראליות. השאלות שמעסיקות אותו מציקות לכל ישראלי התוהה מיהו ומהו וגם למה הוא. למה תמיד נישאר מבודדים בין כל העמים? למה במקום לתכנן אנחנו מאלתרים? למה הכביש שייך לאבא שלנו? למה כולנו כאן אחים? למה אף אחד כאן לא סותם את פיו? ולמה מחאת האוהלים של קיץ 2011 היא ישראלית למהדרין? הספר מספק תשובות על שאלות אלה ואחרות והוא חושף את מרכיביה העמוקים של הזהות הישראלית – את המתחים, הסתירות והחרדות שמעל לפני השטח ומתחתיו. 


 

 

דמוקרטיות - יפן: דמוקרטיה מתבגרת
אהוד הררי
הוצאת למדא
האוניברסיטה הפתוחה

בספר סקירה של התפתחות הדמוקרטיה ביפן המודרנית מאז אמצע המאה ה-19 ועד ימינו. יפן היא חלוצת המודרניזציה בעולם הלא מערבי. זאת ועוד, היא אחת ממדינות "הגל השני של הדמוקרטיזציה" בעשורים הראשונים שלאחר מלחמת העולם השנייה. בדומה להודו ובניגוד למדינות הגל השני של הדמוקרטיזציה בעולם הלא מערבי, הדמוקרטיה ביפן שרדה עד ימינו, לאחר שהתגברה על מכאובי ילדות וקשיי התבגרות. המחבר מסתמך על מחקרי היסטוריונים וחוקרי מדעי החברה ועל מחקריו שלו, המפרידים בין מיתוסים לעובדות. 

 

 

כתם של עננה קלה
חיילים, צבא וחברה באינתיפאדה
עורך יואל אליצור
סדרת קו אדום
הוצאת הקיבוץ המאוחד
הספר דן בשאלה כיצד קורה שבחורים טובים "מלח הארץ", מידרדרים בצבא לברוטאליות ולקהות חושים? בפתח הספר עדויות של חיילי צה"ל ששירתו במחנה פליטים ברפיח במהלך האינתיפאדה הראשונה. זהו סיפורו של מאבק חריף בתוך פלוגה מפולגת ומבודדת, וסיפורה של חברה מאוימת מבחוץ ושסועה מבפנים, המתמודדת על צלמה ועל ערכיה. חוקרים ממגוון תחומים לצד אנשי ספרות, תרבות ואמנות מתייחסים לדברים, כל אחד ואחת מנקודת מבטו. תחומי הידע שבאים לידי ביטוי בספר כוללים פסיכולוגיה חברתית וקלינית, סוציולוגיה, מדעי המדינה, לימודים צבאיים ואסטרטגיים, משפטים, מורשת ישראל והמשפט העברי, תקשורת ו

 

פרקטיקת מדיניות בעבודה סוציאלית
עידית וייס-גל וג'וני גל
ספריית אשכולות, מכון אשכול
הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס
האוניברסיטה העברית בירושלים
ספר זה מתמקד בקשר בין עבודה סוציאלית ומדיניות חברתית בישראל. מחבריו מציעים ידע עדכני - ניסויי ועיוני,  התורם תרומה חשובה לשיח המתפתח על אודות פרקטיקת המדיניות בישראל.  זהו ספר חובה לעובדים סוציאליים, לסטודנטים לעבודה סוציאלית ולחוקרים המתעניינים בפרקטיקת מדיניות. אנשי מקצוע מתחום משפטים, רפואה, סיעוד, ריפוי בעיסוק, חינוך ותכנון עירוני, המבקשים להשפיע על המדיניות החברתית בתחומם, ימצאו בו עניין רב

 

 

 

 ספרטה – אמרות ומנהגים
מאת פלוטרכוס
תרגום דבורה גילולה
הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס
האוניברסיטה העברית בירושלים
ספרטה הייתה אחת משתי המדינות החשובות ביותר ביוון. סיפורים רבים סופרו על ספרטה שהיללו את חיי אזרחיה. האגדה והמציאות התערבבו בסיפורים אלה, אך האידאליזציה של ספרטה האריכה ימים יותר מן המציאות ההיסטורית. ספרטה חדלה מלהתקיים, אבל המיתוס של ספרטה הוסיף ומוסיף לחיות. גם היום שגורות בפינו מטבעות הלשון: `אורח חיים ספרטני`, סגפני ומסתפק במועט, ו`דרך התבטאות לקונית`, קצרה ושנונה. בספר מובאות שלוש יצירות של פלוטרכוס, אסופות של אמרות של גברים ספרטניים, נשים ספרטניות ומנהגים ספרטניים עתיקים.

 

Theocratic Democracy

The Social Construction of Religious and Secular Extremism
נחמן בן-יהודה

Oxford University Press

מדינת ישראל הוקמה כמדינה יהודית דמוקרטית ללא הפרדה משפטית בין דת ומדינה. המתח והאיזון בין דת ומדינה הוא נושא פוליטי, חברתי ומוסרי מרכזי. הספר בוחן יותר מחמישים שנות דיווח של התקשורת על התנהגות חריגה  של אנשי הקהילה  החרדית בישראל. המחבר מצא שעם השנים גילויי התנהגות זו רבו והמאפיין המרכזי שלהן היה אלימות - לא אקראית ולא מושפעת מהנסיבות, אלא מתוכננת וממוקדת מטרה פוליטית. באמצעות אלימות מילולית – קללות, הפחדות ואיומים, השלכת אבנים, מכות והצתות חותרים הפעילים החרדים להפוך את מדינת ישראל לחברה תיאוקרטית. בבסיס למטרה זו מונחת האמונה בערבות הדדית לפיה הכלל נענש על חטאי הפרט ולכן הפיכת מדינת ישראל לתיאוקרטית תמנע או תפחית את העונשים על הכלל. 

 

 

שנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום כ"א
עורכות
שרה יפת ונילי ואזנה
המכון
למדעי היהדות ע"ש מנדל
הפקולטה הפקולטה למדעי הרוח, האוניברסיטה העברית בירושלים

בשנתון הנוכחי ארבעה עשר מאמרים. כמו קודמיו, הוא מחולק למדורים. במדור מקרא מאמריהם של רימון כשר על חיקוי האל ושיקוף האל בספרות המקראית ומאמרו של מיכה רואי על סיפור בריחתו של אליהו: מחקר משווה על דפוס 'סיפורי יציאה למסע' במקרא. במדור המקרא בזיקתו למזרח הקדום מאמריהם של נילי סמט: קינות הערים השומריות ומגילת איכה: לקראת מחקר תאולוגי משווה; יגאל בלוך: עיון מחדש   במשמעות המונח סגלה; יואל אליצור: קיר, מולדת הארמים: מבט חדש; אמיתי ברוכי-אונא: סוגות נפגשות: תפילת אסרחדון מלך אשור בכתובת המלכותית 'אשור-בבל' ותפילות אכדיות מטקס 'רחיצת הפה'. במדור הפרשנות מאמריהם של יעקב ר' גרסון: רש"י לבראשית א' א'-דוגמה לפולמוס אנטי נוצרי חריף בפירושו לתורה; אהרן מונדשיין: עיונים בחרוזות הפתיחה של ר' אברהם אבן עזרא לפירושו הארוך לספר שמות; כרמיאל כהן: 'כי בזה תתישב הנפש  -יותר' – על חלופה למידות שהתורה נדרשת בהן בביאור רלב"ג לתורה; אברהם אופיר שמש: הנרי בייקר טריסטראם חוקר עולם הטבע המקראי: שיטות זיהוי, מחקר ופרשנות בספרו 'יומן מסע'. המדור הרביעי לביקורת ספרים וסקירת ספרים שהתקבלו במערכת.

 

 

 

 


 

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il