קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
אלול תש"ע | ספטמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
ישראל וירושלים בשנת 2048 – המצוי או הרצוי?
חדשות
פרופ' אילון לינדנשטראוס מהמכון למתמטיקה זכה במדליית פילדס למתמטיקה לשנת 2010
נחתם הסכם סינוף בין האוניברסיטה, הדסה ושירותי בריאות כללית
האוניברסיטה נבחרה לתכנית מצוינות מחקרית בסינגפור
האוניברסיטה העברית - מקום טוב לעבוד בו
במחקר
זוהה הגֶן האחראי לרגישות לכאב
רוצים להגדיל את הזיכרון במחשב? לכו לעץ הצפצפה
GPS גם לניטור מבקרים במרחבים ציבוריים
יומן אירועים
המחלקה לדוברות זכתה בציון לשבח בתחרות "האריה השואג" של האיגוד הישראלי ליחסי ציבור
שני חתני פרס נובל לכלכלה השתתפו ב"בית ספר קיץ לכלכלה" במכון ללימודים מתקדמים
בני נוער משדרות השתתפו במחנה קיץ מדעי באוניברסיטה
פרויקט "יום פתוח על גלגלים" יצא לדרך - התחנה הראשונה: קריית גת
זווית אישית
שיחה אישית עם פרופ' עידית תשובה-גולדברג
זרקור על יחידה
היי טק בארכאולוגיה
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
קהילה
ספרים
בוגרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
היי טק בארכאולוגיה

ד"ר ליאור גרוסמן, פרופ' עוזי סמילנסקי, מר אבשלום קרסיק

לפני חודשים אחדים נפתחה במכון לארכאולוגיה מעבדה חדשנית ומשוכללת לניתוח ממוחשב של ממצאים ארכאולוגיים, היחידה מסוגה בישראל ומהראשונות בעולם. המעבדה הוקמה במטרה להעשיר את המחקר הארכאולוגי בעזרת הטכנולוגיות העדכניות. המעבדה נסמכת על ציוד מתקדם של סורקים בתלת-ממד המשמשים לסריקת מגוון רחב של פריטים ארכאולוגיים. המידע הדיגיטלי מאפשר ניתוח ומחקר המבוססים על שיטות ייחודיות המפותחות על ידי סגל המעבדה בשיתוף סטודנטים מהמכון לארכאולוגיה. יוזמי המעבדה ומקימיה הם הפיזיקאי פרופ' עוזי סמינסקי והארכאולוג ד"ר אילן שרון ושותיהם ד"ר ליאור גרוסמן ותלמיד המחקר אבשלום קרסיק.  לדברי פרופ' עוזי סמילנסקי, פיזיקאי (גמלאי) ממכון ויצמן, שהחליט להתמסר לתחביבו ארוך השנים – ארכיאולוגיה "הסורק התלת-ממדי מאפשר להפיק מודלים דיגיטליים בדיוק גבוה, שעליהם מתבססות האנליזה הארכאולוגית ושיטות המחקר שאנו מפתחים במעבדה, הסריקה הממוחשבת מעניקה לנו כלים חדשים למחקר, לבדיקת פריטים ארכאולוגיים ולתיעודם, ונותנת מענה לשאלות מחקריות חדשות ומרתקות בארכאולוגיה".

ד"ר ליאור גרוסמן, ארכאולוגית בוגרת האוניברסיטה העברית, עשתה גם את תואר הדוקטור שלה באוניברסיטה על סימולציה ממוחשבת של מודלים לראשית החקלאות הפרהיסטורית, במהלך העבודה הכירה את פרופ' סמילנסקי.
"אני משלבת בעבודתי מדע מדויק וארכאולוגיה", אומרת ד"ר גרוסמן, "שילוב שאני מאמינה בחשיבותו". לד"ר גרוסמן גישה למדעים ולמתמטיקה ואת עבודת הפוסט-דוקטורט עשתה עם פרופ' סמילנסקי במכון ויצמן, שם גם פותחו הכלים הממוחשבים לחקירת כלי אבן. "עד עכשיו רוב התיעוד נעשה בשרטוט ידני עתיר עבודה ומוגבל בדיוקו", מספרת גרוסמן. "השרטוט הכיל גם פרשנות אישית, והצילומים היו חד-ממדיים. הסריקה התלת-ממדית מספקת מדידה מדויקת ויעילה והצגה שלמה ואובייקטיבית, כך שלמעשה התיעוד הדיגיטלי משמר את הממצאים".

עיבוד המידע על מכלול הכלים שנאסף בנחל ציחור הוא דוגמה לתרומת המעבדה למחקר. במקום נמצאו שני מקבצים של אבני יד שלאחר סריקה תלת-ממדית והגדרת משתנים ייחודיים התברר כי יש ביניהם פער כרונולוגי: מקבץ אחד הוא בן זמנו של האתר העתיק בארץ (עובדייה) והמקבץ האחר מאוחר בכמה מאות אלפי שנים. האנליזה הממוחשבת אפשרה את המדידה המדויקת ואת ההשוואה למכלולים מתוארכים.

המחשה של תהליך התיעוד האוטומטי אשר פותח במעבדה, ממודל תלת-ממדי (שמאל למעלה), חישוב ציר הסימטריה האופטימאלי (ימין למעלה), בקרת איכות של התוצאה (שמאל למטה) ו הפקה של ציור סטנדרטי, מדויק ומוכן לפרסום.

"באחד הפרויקטים הצלחנו להגיע להבחנה בין תוצרים משני בתי יוצר שכנים באותו כפר קדרים. למראית עין הכלים נראו זהים. ההבחנה התאפשרה אך ורק לאחר אנליזה של המודלים התלת-ממדיים", מספר קרסיק, העוסק בפיתוח וביישום התיעוד התלת-ממדי בחקר הקרמיקה, הכולל שיטות חדשות למיון, השוואה ותיעוד כלי החרס.

על סדר היום....

דר ליאור גרוסמן: "הרבה פרויקטים לפיתוח בתחום הממצא הארכאולוגי (קרמיקה, כלי צור, חותמות, אוסטרקונים, מטבעות, צלמיות וכו') ובמגוון מפתיע של תחומים אחרים ובהם בוטניקה (גלעיני זיתים), זואולוגיה (קרני יחמורים) ופלאוגרפיה (כתבי יד עתיקים)".

והחלום ...

פרופ' עוזי סמילנסקי: "להטמיע את יישומי הארכאולוגיה הממוחשבת בתחומי מחקר רבים כדי שישמשו את הארכאולוג בשדה ובמעבדה באופן יומיומי, ובכך לשמש מודל כללי לשילוב מדעי המחשב בפרט והמדעים המדויקים בכלל להעשרת המחקר במדעי הרוח".

המעבדה הוקמה בסיוע יד הנדיב ובשיתוף מכון ויצמן, רשות העתיקות ואוניברסיטת חיפה.

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il