קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
אלול תש"ע | ספטמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
ישראל וירושלים בשנת 2048 – המצוי או הרצוי?
חדשות
פרופ' אילון לינדנשטראוס מהמכון למתמטיקה זכה במדליית פילדס למתמטיקה לשנת 2010
נחתם הסכם סינוף בין האוניברסיטה, הדסה ושירותי בריאות כללית
האוניברסיטה נבחרה לתכנית מצוינות מחקרית בסינגפור
האוניברסיטה העברית - מקום טוב לעבוד בו
במחקר
זוהה הגֶן האחראי לרגישות לכאב
רוצים להגדיל את הזיכרון במחשב? לכו לעץ הצפצפה
GPS גם לניטור מבקרים במרחבים ציבוריים
יומן אירועים
המחלקה לדוברות זכתה בציון לשבח בתחרות "האריה השואג" של האיגוד הישראלי ליחסי ציבור
שני חתני פרס נובל לכלכלה השתתפו ב"בית ספר קיץ לכלכלה" במכון ללימודים מתקדמים
בני נוער משדרות השתתפו במחנה קיץ מדעי באוניברסיטה
פרויקט "יום פתוח על גלגלים" יצא לדרך - התחנה הראשונה: קריית גת
זווית אישית
שיחה אישית עם פרופ' עידית תשובה-גולדברג
זרקור על יחידה
היי טק בארכאולוגיה
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
קהילה
ספרים
בוגרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
ספרים

אודיסאה – מסע בין רעיונות
הופיע הגיליון השמיני של כתב העת המדעי-פילוסופי, היוצא לאור ביוזמת האוניברסיטה העברית בירושלים וחברת התרופות 'טבע'.

הגיליון החדש עוסק במושג האמת והוא מנסה לבחון מהיבטים שונים מה נותר לה לאמת במאה ה-21: האם היא בכלל קיימת, האם היא אחת, האם היא קבועה או משתנה והאם ניתן להשיגה באמצעות התובנה האנושית.
בגיליון החדש מאמריהם של פרופ' ענר שלו, סופר ומתמטיקאי המסביר מהי אמת במתמטיקה ומה פרוש אמת מתמטית; ד"ר יעקב ויינרוט, משפטן ועורך דין, בוחן מהי אמת משפטית ואמת במשפט; ד"ר אריאל הירשפלד כותב על אמת בספרות ואמת ספרותית, והסופר והחוקר אסף ענברי כותב על אמת היסטורית ואמת בהיסטוריה; פרופ' יוסי אברון חוקר קוונטים מסביר מהו עיקרון הטלפורטציה; פרופ' יקיר שושני מנתח את ההשקפות הטוענות כי הרוח האנושית שונה מהותית מהחומר ואינה ניתנת להיחקר באותם כלים; פרופ' סם רקובר מתאר את הדילמות  במחקר העוסק בזיהוי פרצופים, וד"ר גלעד פרז מסביר מהו מושג הכוונון העדין בפיזיקה.

עיונים חדשים בפילוסופיה של ההלכה - בסדרת פילוסופיה של ההלכה
עורכים אביעזר רביצקי ואבינועם רוזנק
הוצאת הספרים ע"ש י"ל מאגנס
האוניברסיטה העברית בשיתוף מכון ון ליר

מהי הפילוסופיה של ההלכה? האם אפשר להבין את ההלכה באופן פילוסופי? האם ההלכה מושפעת מגורמים חוץ-הלכתיים? הספר פורס בפני הקוראים את חזית המחקר בפילוסופיה של ההלכה כיום ומציג כיווני מחשבה ומחקר חדשים בנושאים אלה, מאת טובי החוקרים בתחום. לספר ארבעה פרקים: בירור תחום המחקר; המאבק על מקומה והשפעתה של הפילוסופיה בהלכה; בין פורמליזם למהותניות; קריאה סוציולוגית, אנתרופולוגית ומגדרית של ההלכה.
 

רש"י: דמותו ויצירתו (א-ב)
עורכים: אברהם גרוסמן ושרה יפת
מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל

הספר מציג כיוונים חדשים בחקר רש"י ויצירתו שהתפתחו בשנים האחרונות. מאמרי הקובץ עוסקים במציאות ההיסטורית של זמנו, בחלקו המכריע בפולמוס היהודי-הנוצרי, בשיטתו הפרשנית, בהיבטים הספרותיים והלשוניים של יצירתו, בזיקתו אל המדרש, אל מקורות חז"ל ואל תורת גאוני בבל, בהשפעתו על סידור התפילה האשכנזי, בתרומתו להתפתחות תנועת בעלי התוספות, בתפיסת ההיסטוריה שלו, באמונות ודעות בעולמו, בזיקתו של הרמב"ם לפירושו לתלמוד ועוד.
 

פירוש ר' שמואל בן מאיר (רשב"ם) לשיר השירים
שרה יפת
האיגוד העולמי למדעי היהדות
קרן הרב דוד משה ועמליה רוזן

פירוש הרשב"ם לשיר השירים הוא חיבור חשוב התורם תרומה לכמה וכמה תחומים: לפירוש הטקסט המקראי, להכרת דמותו ופועלו של רשב"ם – מגדולי פרשני המקרא בכל הדורות, להבנה מעמיקה יותר ומדויקת יותר של תולדות הפרשנות היהודית למקרא ובעיקר של אסכולת הפשט, ולהכרת תולדות ישראל ותרבות ישראל בצרפת ובאשכנז במאות השתים עשרה והשלוש עשרה. פירוש רשב"ם לשיר השירים מצטרף אל שתי המהדורות המדעיות שפרסמה פרופ' יפת בעבר: פירוש רשב"ם לספר קהלת ופירוש רשב"ם לספר איוב.
 

המקדש בירושלים
מסכת מִדות – שינויי נוסח לפרקים ג, ד, ה
אשר זליג קאופמן
הוצאת הר יראה

מסכת מידות במשנה מתארת את המקדש השני בירושלים על מידותיו. הספר הוא מהדורה ביקורתית של מסכת זו ('התקן'), המיוסדת על 31 נוסחים בכתבי-יד ובדפוסים ראשונים, לרבות קטעים מהגניזה הקהירית. מהדורה זו (חלק א' בסדרה) שונה ממהדורת הדפוס המקובלת היום בכמה תכונות חשובות. חלק ב' בסדרה הופיע בשני כרכים שבהם מוצגים במלואם כל הנוסחים שנבדקו כנגד נוסח 'התקן'. הכרך השני (הנוכחי), כולל את הפרקים ג, ד, ה (סוף המסכת).
 

עיונים בהיסטוריה חברתית של ישראל
משה ליסק
מוסד ביאליק

הספר הוא אסופת מאמרים המחולקים בכמה שערים. בפרק 'היישוב היהודי בתקופת המנדט: צמיחתו כמערכת פוליטית, חברתית-תרבותית אוטונומית' נבחן השיח האידאולוגי והפוליטי הסוער שהיה בין תנועת העבודה לחוגים 'אזרחיים' בתקופת היישוב. בפרק 'קולטים ועולים בשנות החמישים והתשעים' נאספו מאמרים על המהפכה הדמוגרפית-חברתית בשנות החמישים, על השתלבות העולים במערכת הפוליטית וצמיחתה של תרבות פוליטית חדשה וכן על התגבשותה של הקהילה הרוסית בישראל. בפרק העוסק בהיבטים הפוליטיים של החיים הציבוריים מאמרים על מוקדי הקונפליקט בחברה הישראלית וכן על שקיעת המפלגות ופריחתה של הסקטוריאליות. בפרק שיוחד ליחסי צבא-חברה נידונים הפלמ"ח בדורו ובפרספקטיבה היסטורית מזה והאתוס הביטחוני והמיתוס של ישראל כחברה מיליטריסטית מזה.
 

ישן מפני חדש
שי לעמנואל אטקס
כרכים א-ב
עורכים דוד אסף ועדה רפפורט-אלברט
מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל

הספר הוא כינוס של מאמרים העוסקים בזרמים הגדולים שעיצבו את דמותה הרוחנית של יהדות מזרח אירופה: החסידות, ההתנגדות, הרבנות ותנועת המוסר. המאמרים בספר מקיפים קשת רחבה של נושאים ובהם עולמו הדתי של הבעש"ט, החסיד כאדם משחק, החסידות והמשפחה, מעמדן של הנשים בחסידות, תנועת המוסר והקבלה, פעילות החינוך והתעמולה של חב"ד, יחסים בין משכילים לחסידים, השכלה ופוליטיקה בפולין, תולדות בית הכנסת 'טהרת הקודש' בווילנה, יהודי פולין וליטא בראי תיאורי נוסעים זרים ועמדות רבניות כלפי עליית הרדיקליזם ברוסיה. 

סוגיות בחקר השואה
ביקורת ותרומה
ישראל גוטמן
מרכז זלמן שזר ויד ושם

המאמרים שקובצו בספר התפרסמו בבמות שונות במשך שנים רבות, והם משקפים את התמורות בחקר השואה בכלל ואת השינויים שעבר המחבר כחוקר שואה בפרט. הם עוסקים בין השאר בסוגיות יסוד במחקר השואה שעוררו חילוקי דעות ופרשנויות מנוגדות ונתונים במחלוקת עד היום: הניסיונות לטשטש את משמעות הפשע ולמעט את אשמתם של מתכנניו ואת אחריותם, והתפקיד שמילאו ראשי היהודים בארצות הכבושות ובגטאות. הספר מחולק לארבעה שערים: הערות היסטוריוגרפיות, דפוסי הארגון היהודי, אישים, יהודי פולין בשואה.
 

מילון יידי-עברי-אנגלי קצר
יוסף גורי ושואל פרדמן
הוצאת מפעל דב סדן ליד הקתדרה ליידיש
המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל
האוניברסיטה העברית בירושלים

מילון תלת-לשוני ראשון מסוגו. אוצר המילים של המילון כולל את מילות היידיש השכיחות ביותר והוא מושתת על הטקסטים המופיעים בספרי הלימוד ליידיש המקובלים בישראל. המילון מכיל כ-5000 מילים, צירופי מילים וניבים על הוראותיהם העיקריות, והשימוש במילים מודגם במשפטים או בצירופי מילים בסיסיים. את הערכים מלוות כל ההערות הדקדוקיות הנחוצות ללומדי יידיש. זהו מילון יידי ראשון המיועד לתלמידי בתי ספר ולסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה.
 

ביבליוגרפיה של כתבי נתן רוטנשטרייך
עורך יוסף גלרון-גולדשלגר
מוסד ביאליק

בספר רשימה ממסופרת ומפורטת של כתבי פרופ' נתן רוטנשטרייך שפורסמו בשנים 1993-1933. לכל פרסום ברשימה נוסף תקציר ממצה. פרופ' רוטנשטרייך חיבר ופרסם 44 ספרי מקור בעברית ו-36 ספרים בשפות אחרות. כמו כן תרגם וערך 31 ספרים ובהם תרגום לעברית של כתבי קנט עם מורו פרופ' שמואל הוגו ברגמן. פרופ' רוטנשטרייך פרסם 1,035 מאמרים ורשימות בעברית ו-254 בשפות אחרות. מאמריו התפרסמו בעיתונים יומיים ובכתבי עת שעניינם מדעי הרוח והחברה בארץ ובעולם.
 

Transformation of Knowledge through Classroom Interaction
Baruch Shcwartz, Tommy Dreyfus and Rina Hershkowitz (eds.)
Advances in Learning and Instruction
EARLI
Routledge

הספר בוחן סוגים שונים של אינטראקציות ותרומתן להשתתפות תלמידים בפעילויות בכיתה ולהבנת מושגים ויישומם. הספר משלב היבטים תיאורטיים ויישומיים בהתייחסות לנושאים הבאים: תפקיד ההדרכה בהבניית ידע; תפקיד הדיאלוג ופעילויות טיעון בהבניית ידע; תהליכי הפשטה בכיתה המתמטית והמדעית; מתודולוגיות להתחקות אחרי תמורות ידע באינטראקציות בכיתה; השפעת טכנולוגיות שונות על תהליכי למידה בכיתה. נוסף לעורכים השתתפו בכתיבת הספר מומחים ידועי שם וביניהם:
Paul Cobb, Kai Hakkarainen, Mitchell Nathan, Michael Roth, Geoffrey Saxe, Anna Sfard, Michal Yerushalmy.
 

Tourist Mobility and Advanced Tracking Technologies
Noam Shoval and Michal Isaacson
Routledge

כיום נעשה שימוש במערכות ניווט לווייני (Global Positioning Systems) ובשיטות איתור מתקדמות אחרות למגוון רחב של שימושים אזרחיים וצבאיים. ספר זה, הראשון בתחומו במדעי החברה, עוסק ביישום טכנולוגיות אלה לאיסוף נתונים מדויקים בזמן ובמרחב על פעילותם של תיירים במרחבי תיירות שונים החל באתר בודד ועד רמה של מדינה. נתונים מדויקים אלה יחד עם שיטות מתקדמות לניתוח, בעיקר באמצעות מערכות מידע גאוגרפיות, יוצרים אפשרויות חדשות למחקר מבחינה תאורטית ויישומית.
 

Insights into Game Theory
An Alternative Mathematical Experience
and Michael B. Maschler Ein-Ya Gura
Cambridge University Press

תורת המשחקים מהווה שילוב מוצלח בין רעיונות מתמטיים מופשטים ועמוקים לבין שימושים בתחומים רבים ומגוונים. באמצעותה אפשר לערוך היכרות עם עולם מתמטי המדגיש רעיונות ולא שפה פורמלית. בספר נידונים אחדים מן הנושאים שבהם עוסקת תורת המשחקים, אשר הצגתם מילולית בעיקרה והבנתם אינה דורשת מיומנות בשימוש בכלים מתמטיים מתקדמים. הספר פותח צוהר אל עולם חדש ומרתק של יישומים מתמטיים בתחום מדעי החברה.
 


Jonathan Edwards's Philosophy of Nature
Avihu Zakai
T&T Clarck

עיון בכתביו המדעיים של ג'ונתן אדוארדס (1703-1758), הפילוסוף והתאולוג החשוב ביותר באמריקה לפני מלחמת האזרחים, בהקשר האידיאולוגי, התאולוגי והמדעי של התגובות לעליית המדע המודרני בראשית העת החדשה: התנגדות המשורר המטפיזי ג'ון דון לאסטרונומיה החדשה של קופרניקוס, קפלר וגלילאו, ולמדע האמפירי החדש של פרנסיס בייקון; הביקורת של בלייז פסקל על הפילוסופיה המכניסטית של רנה דקרט; התנגדותם של ג'ונתן סוויפט, וויליאם בלייק ואחרים למדע הניסויי והמתמטי החדש של ניוטון, ולבסוף הביקורת של אדוארדס על הפילוסופיה המכניסטית והניסויית השלטת של דורו.
 

Holistic Qumran
Trans-disciplinary research of Qumran and the Dead Sea scrolls
Gunneweg, Adriaens & Dik (eds.)
STDJ Series 87
Brill, Leiden

בשישים השנים האחרונות התמקד העיסוק במגילות ים המלח בניקוי המגילות, בשחזורן ובתרגומן. היום הגישה המדעית לתיארוך המגילות היא לזהות את מקורן באמצעות כלים אופטיים וגרעיניים כמו הפעלת נויטרונים, סריקה במיקרוסקופ אלקטרוני, בקרניים אינפרה-אדומות ובקרינת מאיץ (סינכרוטרון).
 

Divine Action and Natural Process
Joseph Sekbach and Richard Gordon
Questions of Science and Faith in Biological Evolution
World Scientific Publication

בספר מתקיים דו-שיח בין אמונה למדע. הוא מכיל ערכי יהדות, נצרות ואסלאם, ופרקיו הם מתרומתם של מדענים מתחומים שונים: המאמינים בבריאה (כוהני דת ודרוויניסטים), מצדדי התכנון התבונתי (Intelligent Design) וכן בלתי מאמינים (אתאיסטים). כמו כן, הספר דן בנושאים על סדר היום הציבורי, כגון הוראת האבולוציה (או הבריאה) בתכניות הלימודים של בתי ספר תיכוניים בארצות שונות.
 

Fish Invasions of the Mediterranean Sea
Change and Renewal
Daniel Golani and Brenda Appelbaum Golani (eds.)
Pensoft Publications, Sofia.

פלישת בעלי חיים זרים לים התיכון והתבססותם בו הפכו אותו לאחד מגופי המים הדינמיים ביותר בעולם. הספר מתמקד בפלישת דגים לים התיכון וכולל 14 פרקים שכתבו חוקרים מומחים בתחומי הפלאונטולוגיה, השפעת שינויי האקלים, גנטיקה, פרזיטולוגיה ושמירת המגוון הביולוגי, וכן פרקים המתעדים את השפעת פלישת הדגים על המערכות האקולוגיות בארצות שונות באגן הים התיכון.
 

תרביץ - רבעון למדעי היהדות
שנה ע"ח, חוברת ד
עורכים יעקב אלבוים, יוסף הקר ושלמה נאה
המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל
האוניברסיטה העברית בירושלים

בחוברת מגוון מאמרים בתחומי מדעי היהדות ובהם מאמרו של ישראל קנוהל על צימודי קדושות והרחבת תחומי הקודש ברובד העריכה של התורה; מאמרו של אלכסנדר רופא עוסק בגירושין במקרא ומשמעותו של ספר כריתות; מאמר מאת ישי רוזן-צבי על 'פרוטוקול' בית הדין ביבנה – עיון מחודש בתוספתא סנהדרין פרק ז; שלמה טולידאנו כותב על דרכי לימודו של ר' בצלאל אשכנזי בעל 'שיטה מקובצת', ואילו יהודית וייס עוסקת בשתי גרסאות ה'זוהר' לאגדת 'התנא והמת'. מאמרה של איריס בראון (הויזמן) הוא על 'ביטולה של תורה זה קיומה': פסיקה אולטרה-אורתודוקסית בניגוד להלכה למען תקנת החוטאים – דרכו ההלכתית של ר' חיים מצאנז כמקרה מבחן.
 

שנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום
כרך כ
עורכת שרה יפת
המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל

הפקולטה למדעי הרוח, האוניברסיטה העברית בירושלים
בשנתון מתפרסמים 14 מאמרים בחמישה מדורים: המקרא, המקרא בזיקתו למזרח הקדום, מגילות מדבר יהודה וספרים חיצוניים, תולדות הפרשנות וביקורת ספרים. כמו כן כולל השנתון רשימת ספרים שהתקבלו במערכת ותקצירי המאמרים באנגלית. בין הכותבים יאירה אמית, איציק פלג, טובה גנזל, שלמה בכר, רוני גולדשטיין, נעמה באומגרטן-שרון, יהונתן יעקבס, אלעזר טויטו, כרמיאל כהן וחנן גפני. ביקורות ספרים: בוסתנאי עודד, יונתן בן-דב, ערן ויזל ונעם מזרחי.
 

מחקרי ירושלים בפולקלור יהודי (כו)
המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל
האוניברסיטה העברית בירושלים

כתב העת עוסק במכלול תחומי הפולקלור והתרבות העממית. בחוברת החדשה מאמרים של ראובן קיפרווסר על אינטרטקטסואליות והקשר במעשה חכמים; ניחם רוס על גלגולה של אגדה משבחי הבעש"ט עד ש"י עגנון; בת ציון עראקי-קלורמן על חברה, כלכלה, דת ומגיה: יהודים ומוסלמים במרחב השבטי. עוד בחוברת מאמריהם של נינה פינטו-אבקסיס, מירי יוסוב-שלום, ורחל בן-כנען ורוית ראופמן. לתולדות חקר הפולקלור מתפרסם מאמרו של חיים וייס על "מדע, תרבות עממית ורציונליות בתפיסת החלום בשלהי העת העתיקה".
 

תקליטור: 'קולמוס הנפש' - מסע אל הניגון החסידי
סדרת מוזיקה יהודית בת זמננו
הפקולטה למדעי הרוח בשיתוף הספרייה הלאומית
האוניברסיטה העברית בירושלים

התקליטור רואה אור בסדרה חדשה 'מוזיקה יהודית בת זמננו', המשלבת בין מחקר ליצירה, והוא מסע אל נבכי הניגון של חב"ד הנפגש עם זרמים מוזיקליים אחרים ומרוחקים ממנו לכאורה, כגון ג'אז, מוזיקה קלאסית, מוזיקה מזרחית, פולק ועוד.
הסדרה פותחת דף חדש ביצירת מוזיקה ישראלית מקורית שהתשתית שלה היא הבנה מעמיקה של חומרי הגלם המסורתיים בהקשרם ההיסטורי, החברתי והתרבותי. לתקליטור מצורפת חוברת דו-לשונית מוקפדת.
 

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il