קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
כסלו תשע"א נובמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
המדען שפיצח את סוד הקנאביס
חדשות
23 אלף סטודנטים התחילו את לימודיהם
מענקי מחקר מהאיחוד האירופי בסך 12 מיליון אירו לחוקרים צעירים מצטיינים
מרכז מלטון מכשיר מנהלי בתי ספר מרוסיה וממזרח אירופה
74 אחוזים מהסטודנטים מביעים שביעות רצון גבוהה מהלימודים באוניברסיטה
מתמטיקאי ממכון איינשטיין יישא את הרצאות הכבוד בכינוס האיגוד האמריקני
במחקר
נחשף תא תיאטרון מלכותי בהרודיון
חיידקים דבוקים אינם טובים
נמצאו חלקיקי ננו דמויי מגן דוד
יומן אירועים
פתיחה סטודנטיאלית לשנת הלימודים
פסטיבל בגן הבוטני
סטודנטים מצלמים
20 שנה לחידוש הקשרים בין ישראל לרוסיה
זווית אישית
ליפול על גן עדן - שיחה אישית עם יוסקה גוטליב
זרקור על יחידה
אוצרות של תרבות חומרית ורוחנית
סטודנטים
פרויקט הלביא - פרויקט סוציו-רפואי
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
ספרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
דבר הנשיא

חברות וחברים יקרים,
שנת הלימודים החדשה יצאה לדרך בלי תקלות. כ-23 אלף סטודנטים החלו את לימודיהם באוניברסיטה, רבים מהם נכנסו בשעריה בפעם הראשונה בסקרנות ובתקווה, מלווים במעט חשש והיסוס מפני מקום חדש ולא מוכר. אנו מקדמים את פני כל תלמידינו בברכה ומקווים שהחדשים שבהם ימצאו במהרה באוניברסיטה בית.

לסטודנטים החדשים נאמר עוד, אינכם תלמידים רק לשעה אלא שותפים מלאים לעשייה האקדמית. אני קורא לכולנו - לחברי הסגל האקדמי והמנהלי ולסטודנטים הוותיקים, קבלו את פני הבאים בשערינו בסבר פנים יפות, הקלו עליהם את קשיי הקליטה וההסתגלות, העמידו לרשותם מערכות מִנהל ידידותיות ויעילות, שוחחו איתם על ציפיותיהם, על שאיפותיהם ואף על כיווני מחקרם בעתיד. זאת ועוד, עלינו בסגל המנהלי והאקדמי למצוא דרכים להפנות ממשאבי היחידות והחוקרים למלגות לתלמידים הראויים להן.
במהלך הקיץ האחרון פעלנו לשיפור תשתיות ההוראה, בין היתר השלמנו את בנייתם של אולמות הרצאה וחדרי סמינרים והשלמנו את חידוש ספריית הרמן למדעי הטבע בקמפוס אדמונד י' ספרא. גם בשנת הלימודים הנוכחית רווחת הסטודנטים מוצבת במקום מרכזי בסדר היום שלנו.

מתוך הכרה בחיוניותם של הסטודנטים לעתיד החברה הישראלית תמכתי בהפגנה שיזמו ארגוני הסטודנטים בארץ בחודש נובמבר. בתמיכתי בסטודנטים לא ביקשתי לבטא התנגדות למימון האברכים, הבהרתי כי אין לפגוע בקבוצות אוכלוסיה אחרות, והדגשתי את ההכרח בהקצאת עזרה ממשלתית לסטודנטים כך שיוכלו לייחד זמן מלא ללימודים בלי שיצטרכו לעבוד. אם מדינת ישראל מבקשת לפתח את המשאב האסטרטגי החשוב ביותר שיש לה – המשאב האנושי, עליה להעניק לסטודנטים תנאים שיאפשרו להם להפנות את כל מרצם וכוחם לרכישת השכלה ומקצוע. האוניברסיטה העברית עושה ככל יכולתה להקל על הסטודנטים במלגות ובמענקים, אך לצערנו אין בכך די - רוב תלמידינו נאלצים לממן את לימודיהם בכוחות עצמם. לכן אני סבור שעל ממשלת ישראל מוטל למצוא דרך לסייע לסטודנטים כדי שיוכלו להיות סטודנטים "במשרה מלאה".

בימים אלה התפרסמו שמות כל הזוכים במענקים מטעם המועצה האירופית למחקר (ERC) ואנו גאים בעשרת החוקרים הצעירים שלנו שזכו במענקים היוקרתיים. מספר החוקרים שלנו השנה הוא הגדול בישראל והשלישי באירופה, לפנינו אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג'. בצד ההכרה וההוקרה שבמענקים נדיבים אלה חשוב לזכור שהם מאפשרים לחוקרים להתפנות למחקריהם למשך כמה שנים בלי לדאוג להמשך עבודתם.

אני מאחל לכולנו שנת לימודים פורייה ומהנה מלווה בסיפוק ובהישגים.

מנחם בן-ששון
נשיא

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il