קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
כסלו תשע"א נובמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
המדען שפיצח את סוד הקנאביס
חדשות
23 אלף סטודנטים התחילו את לימודיהם
מענקי מחקר מהאיחוד האירופי בסך 12 מיליון אירו לחוקרים צעירים מצטיינים
מרכז מלטון מכשיר מנהלי בתי ספר מרוסיה וממזרח אירופה
74 אחוזים מהסטודנטים מביעים שביעות רצון גבוהה מהלימודים באוניברסיטה
מתמטיקאי ממכון איינשטיין יישא את הרצאות הכבוד בכינוס האיגוד האמריקני
במחקר
נחשף תא תיאטרון מלכותי בהרודיון
חיידקים דבוקים אינם טובים
נמצאו חלקיקי ננו דמויי מגן דוד
יומן אירועים
פתיחה סטודנטיאלית לשנת הלימודים
פסטיבל בגן הבוטני
סטודנטים מצלמים
20 שנה לחידוש הקשרים בין ישראל לרוסיה
זווית אישית
ליפול על גן עדן - שיחה אישית עם יוסקה גוטליב
זרקור על יחידה
אוצרות של תרבות חומרית ורוחנית
סטודנטים
פרויקט הלביא - פרויקט סוציו-רפואי
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
ספרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
חיידקים דבוקים אינם טובים

רוב החיידקים בעולם מקובעים על משטחים ויוצרים שכבה ביופילמית (קרום ביולוגי הצמוד למשטח קשיח). החיידקים בוחרים להם מקומות שונים ומגוונים להידבק, להתיישב ולהתרבות. במעבדה לחקר הביופילם בראשותו של פרופ' דורון שטיינברג בפקולטה לרפואת שיניים מחפשים פתרונות לבעיית החיידקים הדבוקים על גבי השיניים (פלאק דנטלי), ומנצלים את הידע גם לפתרון בעיות הביופילם בתחומים אחרים.


אחד הפתרונות לטיפול במחלות שיניים וחניכיים הוא הפריוצ'יפ - שבב המכיל חומר אנטי-בקטריאלי המוחדר לחניכיים ומשתחרר באיטיות (10-7 ימים). את התכשיר פיתחו פרופ' מיכה פרידמן, פרופ' מיקי סלע, פרופ' אוברי סוסקולני ופרופ' דורון שטיינברג, והוא נמצא בשוק העולמי זה כמה שנים.
"המגמה שלנו היא להתרחק מחומרים שהורגים את החיידקים ולמצוא חומרים שמשבשים את התקשורת ביניהם", מסביר פרופ' שטיינברג. "לאחרונה התגלה שקיימת תקשורת בין חיידקים המסייעת להם להיות אלימים יותר ולייצר ביופילם, שהיא סביבה מוגנת המאפשרת את עמידותם לחומרים אנטי-בקטריאליים ולמנגנוני ההגנה של הגוף. בשיתוף עם פרופ' מוריס סרבניק מבית הספר לרוקחות פיתחנו חומרים נוגדי תקשורת המנטרלים את הפתוגניות של החיידק בלי להרוג אותו ומונעים את יצירת הביופילם".
אחת המערכות החיוניות הסובלות מחיידקים נדבקים היא מערכת המים. החיידקים מתיישבים על הצינורות ועל הפילטרים, וכתוצאה מכך הצנרת נסתמת ודרגת זיהום המים עולה. חומר המתאים לטיפול בביופילם במערכות מים עבר בהצלחה בדיקות מעבדתיות ובדיקות ראשוניות בשטח, ובתום שלב הניסויים יהפוך למוצר מסחרי. שתי חברות כבר מגלות עניין בחומרים אלה - חברת בית גוברין פולימרים וחברת נטפים.
יישום נוסף של חומרים אלה הוא תוסף לתכשירי ניקוי ביתיים למניעת הצטברות חיידקים. כמו כן, חומרי אנטי-ביופילם מעוררים עניין רב גם בין חברות הקלינטק.
על בסיס פגיעה בביופילם הדנטלי מפתחים פרופ' שטיינברג ופרופ' מיכה פרידמן מבית הספר לרוקחות סדרה של מוצרים דנטליים כגון תכשירים להלבנת שיניים וחומרים לטיפול ברגישות יתר בשיניים. התכשירים נבדקו קלינית ונמצאו יעילים. חברה בין-לאומית ידועה למוצרים דנטליים מעוניינת במסחור הפיתוחים האלה, ופרופ' שטיינברג מאמין שהמוצרים יכולים להיות זמינים על המדף במחיר השווה לכל נפש.
"רעיון הפגיעה בחיידקי הביופילם זהה בתחומים רבים אבל היישומים שונים ומותאמים למטרות שונות", אומר פרופ' שטיינברג. פרופ' שלמה מגדסי ממכון קזאלי ופרופ' שטיינברג יישמו את הרעיון האנטי-ביופילמי על מסטיק אשר מסיר את חיידקי הביופילם הדנטלי ומפחית בכך את הסיכוי למחלות בחלל הפה. צעירים וצעירים ברוחם ודאי ישמחו לשמוע שהמסטיק עבר את הבדיקות ונמצא בשלבים מתקדמים לקראת מסחור וייצור. 

 

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il