קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
כסלו תשע"א נובמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
המדען שפיצח את סוד הקנאביס
חדשות
23 אלף סטודנטים התחילו את לימודיהם
מענקי מחקר מהאיחוד האירופי בסך 12 מיליון אירו לחוקרים צעירים מצטיינים
מרכז מלטון מכשיר מנהלי בתי ספר מרוסיה וממזרח אירופה
74 אחוזים מהסטודנטים מביעים שביעות רצון גבוהה מהלימודים באוניברסיטה
מתמטיקאי ממכון איינשטיין יישא את הרצאות הכבוד בכינוס האיגוד האמריקני
במחקר
נחשף תא תיאטרון מלכותי בהרודיון
חיידקים דבוקים אינם טובים
נמצאו חלקיקי ננו דמויי מגן דוד
יומן אירועים
פתיחה סטודנטיאלית לשנת הלימודים
פסטיבל בגן הבוטני
סטודנטים מצלמים
20 שנה לחידוש הקשרים בין ישראל לרוסיה
זווית אישית
ליפול על גן עדן - שיחה אישית עם יוסקה גוטליב
זרקור על יחידה
אוצרות של תרבות חומרית ורוחנית
סטודנטים
פרויקט הלביא - פרויקט סוציו-רפואי
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
ספרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
ליפול על גן עדן - שיחה אישית עם יוסקה גוטליב

יוסקה גוטליב

תולדות
נולדתי ב-1952 במושב גיאה ליד אשקלון. הורי, ניצולי שואה ילידי צ'כוסלובקיה, עלו לארץ אחרי המלחמה והיו בין מקימי המושב. השנים הראשונות היו קשות מאוד להורים אך מאושרות לילדים.
למדתי בבית הספר האזורי בקיבוץ ניצנים ובתיכון החקלאי בכפר סילבר ויש לי זיכרונות טובים משני בתי הספר ומהתקופה ההיא. בצבא שירתי בנח"ל. הגרעין שלנו נשלח להיאחזות מי עמי באזור ואדי ערה. במי עמי גם הכרתי את רעייתי אביגיל - אז עולה חדשה, שעלתה לבדה מארצות הברית , למדה בבצלאל והתגייסה לצבא. אחרי שנישאנו נשארנו במי עמי עוד כשנה. מכרז שהתפרסם לתפקיד מנהל חווה ניסיונית בפקולטה לחקלאות הביא אותי בשנת 1978 לפקולטה והחזיר אותי לעבודה במרכז הארץ ולמושב גיאה, שבו הקמתי את ביתי.

החווה
כשהגעתי לשטח הקרקע שהוקצה לחווה מצאתי מתחם ריק ומגודר ובמרכזו באר מים. היה צורך מיידי להתחיל בבניית החווה מן היסוד. מי שקלט והדריך אותי בצעדיי הראשונים היה פרופ' יהושע רודיך ז"ל, המנהל האקדמי של החווה באותם ימים. גייסנו שני עובדים זמניים וסטודנטים ובכסף שנותר מהתרומה של מרגוליאס קנינו טרקטור וציוד השקיה והתחלנו בהכשרת החלקות הראשונות, שלושה-ארבעה דונמים ובהם גידולי שדה: חיטה, שעורה, בצל, עגבניות ועוד. בשטח עבדו (ועדיין עובדים יחד) חוקרים, סטודנטים ועובדי החווה והתחושה הייתה של חלוציות. במקביל התחלנו בנטיעת מטעים, פרדס וכרם. בהמשך מונה פרופ' יעקב קטן, ואחריו פרופ' יוסי ריוב, למנהל האקדמי של החווה, ובזכות מאמציהם וחזונם החווה התקדמה רבות ונמצאת במקום שהיא כיום.
שטח החווה (250 דונם) מכוסה בחלקות ניסוי: גידולי שדה - העגבנייה, החיטה, החומוס וכל שאר הגידולים שלהם עשרות ומאות זנים; פרחים ובהם פרחי הליזיאנטוס שלהם כ-500 סוגים (קווים, בלשון המקצועית), כרם יין, כרם זיתים, פרדס ובו תפוזים, אשכוליות צהובות ואדומות, לימונים ופומלית, מטע פֵרות סובטרופיים ובו מנגו (כ-80 זנים שונים), אבוקדו, פסיפלורה ועוד זנים סובטרופיים נדירים שהובאו לארץ לאקלום. עבור הפסיפלורה, לדוגמה, יש לנו מאות סוגי זרעים שהובאו מרחבי העולם. כמו כן, אנו מגדלים גידולים ניסיוניים של עצי אקליפטוס, אורנים ואלונים עבור הקק"ל ובוחנים באמצעותם שיטות שתילה חדשות וזנים הנקלטים בזמן קצר במיוחד.

הפינה ה'אישית' בחווה
החווה כולה היא הפינה שלי. כל יום בחווה הוא יום עבודה מאתגר ומספק בשבילי – לתכנן  ניסויים ולהקים פרויקטים חדשים, לטפל בגידולים קיימים, לפקח על ההשקיה והדישון ולבקר את כל הפעילות השוטפת של החווה.
חשוב לי לומר שאני לא עושה את העבודה לבד. בחווה עוד שלושה עובדים ותיקים ומקצועיים (ישראל לינצ'בסקי, שלמה סגל ונפתלי שרעבי), ואנו מתחלקים במטלות השונות תחת הפיקוח האקדמי והסיוע של פרופ' שחל עבו.

שאיפה
השאיפה היא שהחווה תהיה חלק בלתי נפרד מהפקולטה ומהאוניברסיטה ברמה הפיזית והארגונית. לשם כך ראוי היה להתקין מעבר להולכי רגל ולהעמיד לרשות המבקרים הסעה מהקמפוס אל החווה. כמו כן, ראוי שתחזוקת החווה והמשך פיתוחה יהיו חלק מתקציבי הפעולה השוטפים של הפקולטה לחקלאות. אנחנו מרוחקים פיזית ולעתים מרגישים כמו יחידה עצמאית.
ברמה האישית השאיפה היא להמשיך לתת ייעוץ מקצועי ראשוני משלב תכנון המחקרים והכנת השטח לשתילה ועד הביצוע בפועל של הניסוי. נוסף על כך, השאיפה היא להמשיך להיות בחזית הטכנולוגיה ולהוביל את המחקר המדעי החקלאי בארץ ובעולם בשיתוף הצוות האקדמי והמקצועי של הפקולטה לחקלאות.

משפחה
רעייתי אביגיל היא מורה לאמנות ומלמדת ילדים אוטיסטים בבתי ספר ברחובות ובבאר טוביה. יש לנו ארבעה בנים – יוני (31), הלומד לתואר שני דרמה תרפיה באוניברסיטת חיפה; עמיחי (30), הלומד לתואר שני בפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב; עידן (26) הוא רתך צוללן – מקצוע ייחודי שלמד בארצות הברית - ועובד בחברת החשמל, והבן הצעיר גלעד (22) שסיים את השירות בצבא ועומד לצאת לטיול תרמילאים במזרח.
חוץ מזה אנחנו מגדלים גם ארבעה כלבים וחמישה חתולים (אסופים).

תחביבים
אני אוהב ספורט ימי ולא מזמן הגשמתי חלום ועשיתי קורס צלילה. אני גם אוהב לעבוד בגינה, לקרוא ספרים ואוהב מאוד לטייל. הטיול האחרון שעשינו היה לאיי סיישל - חלום של מקום.

משאלות
בריאות, נכדים וטיולים – בסדר הזה.

 

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il