קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
אב תשע"א-אוגוסט 2011
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
מושב חבר הנאמנים תשע"א-2011
חדשות
בית ספר חדש ללימודים מתקדמים ייפתח במדעי הרוח
האוניברסיטה נבחרה להקים מרכז מצוינות במסגרת תכנית של משרד החינוך והמל"ג
נחנכה פינת הנצחה ללאה גולדברג במלאת 100 שנה להולדתה
האוניברסיטה בין 50 הטובות בעולם במנהל עסקים, כלכלה ומדעי המחשב
המחאה על מחיר גבינת הקוטג' היא נקודת מפנה בכלכלה הישראלית
במחקר
תצמיד מולקולרי חדש יפחית את יצירת הכולסטרול הרע
מחקר חדש: קל לנו יותר לכעוס מאשר לשמוח
האוניברסיטה והעולם
‏נחתם הסכם שיתוף פעולה מִנהלי עם אוניברסיטת היידלברג שבגרמניה
סטודנטים לרפואה יצאו לאתיופיה במסגרת הסכם לחילופי סטודנטים
יומן אירועים
מרכז מידע ספרייתי חדש בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה
נחשפה מערה חדשה מתחת בנייני האומה
דואגים לבריאות הציבור בנפאל
אלופות מתמיד
זווית אישית
המטרה: קמפוסים ידידותיים לסטודנטיות
יחידה אחת
המהפכה השקטה - הספרייה הרועשת
בקהילת האוניברסיטה
שיתוף פעולה ייחודי של סטודנטים ושל אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות בהפקת מחזה מוזיקלי
עובדים מצטיינים תשע"א
העלאות ומינויים
זר ברכות
מינויים חדשים
פרסים ומלגות
לזכרם
ספרים
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
סטודנטים לרפואה יצאו לאתיופיה במסגרת הסכם לחילופי סטודנטים


"בעבורי זה היה מפגש עם עולם מושגים שונה לחלוטין מזה שהכרתי במהלך שש שנות לימודיי", מתאר עודד כהן, סטודנט שנה שישית לרפואה, את עבודתו בבית החולים באתיופיה שם שהה במסגרת תכנית לחילופי סטודנטים.

עודד נמנה עם קבוצת הסטודנטים הראשונה שיצאה להשתלמות בבית החולים האוניברסיטאי Ayder במקלה, במסגרת הסכם שנחתם בין פרופ' ערן לייטרסדורף, דיקן הפקולטה לרפואה, לד"ר זריהון, דיקן הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת מקלה שבאתיופיה.

חברי הקבוצה איתמר גורק, ג'וברן מנסור ועודד כהן, תלמידי שנה שישית, עשו שלושה שבועות של לימודי בחירה בחמש מחלקות בבית החולים: פנימית, ילדים, כירורגיה, נשים ויולדות וחדר מיון, בדגש על תחום מחלות זיהומיות ורפואה טרופית. בשבוע הראשון לשהותם התלווה אליהם פרופ' אלון מוזס, מנהל המחלקה למחלות זיהומיות.

מטרות התכנית היו חשיפת הסטודנטים לרפואה במדינה מתפתחת באפריקה ובעיקר אבחנה וטיפול במחלות טרופיות זיהומיות הנדירות באזורנו, ומפגש עם רופאים וסטודנטים לרפואה באוניברסיטת מקלה, אזור טגראי באתיופיה. הסטודנטים השתתפו בכל הפעילויות של המחלקות כולל ביקורי בוקר והצגות מקרים.

במהלך הסבב פגשו הסטודנטים מגוון חולים הסובלים ממחלות השכיחות באפריקה אך נדירות בארץ, למשל שחפת מפושטת, לישמנייה, מחלת לב ראומטית ועוד. בזכות הקשר הטוב שיצרו עם הצוות הבכיר של בית החולים ושל בית הספר לרפואה הפיקו הסטודנטים תועלת מרבית מעבודתם.

ואלה מקצת החוויות שלהם:

"בעבורי זה היה מפגש עם עולם מושגים שונה לחלוטין מזה שהכרתי במהלך שש שנות לימודיי", מתאר עודד כהן את עבודתו בבית החולים באתיופיה. "בימים הראשונים ניסיתי להסתגל למגבלות הקשות שבמסגרתן מתאמצים רופאי בית החולים לתת טיפול - העדר תרביות מיקרוביולוגיות, העדר חלק גדול מהבדיקות הביוכימיות (טרופונין), מיעוט הדמיה ואמצעים בסיסיים כמו חמצן, מד סטורציה ואפילו מד חום. בסופם של שלושה שבועות לא קלים אני חש כי חוויתי דברים שהסיכוי לחזור ולראות כרופא בעתיד הוא כמעט אפסי, אלא אם אבחר להתנדב במדינות אלו לאחר סיום הלימודים".

"ההתנסות הזו הייתה בשבילי חוויה מרתקת ומלמדת מאוד", אומר ג'ובראן מנסור, "נחשפתי להרבה מקרים מעניינים, חלקם שכיחים יחסית ואחרים נדירים בארצנו. מקרים שלא הייתי זוכה לראות בארץ כסטודנט לרפואה ואפילו כרופא צעיר. במהלך הסבב הייתי צריך להתמודד עם רפואה שונה, רפואה של אי-ודאות. רפואה זאת שונה מהרפואה שאליה התרגלתי במהלך לימודיי במחלקות השונות בבתי החולים בארץ. יש הבדלים עצומים בין בתי החולים במדינות המתפתחות לבתי החולים במדינות מפותחות ביכולות להגיע לאבחנה רפואית מדויקת ומוכחת".

"המחלות הזיהומיות הפכו לשגרת יומנו כבר מהיום הראשון", מספר איתמר גורק. "אם במחשבה הראשונית חשבתי שאתקל באיידס ובשחפת כמחלות חריפות, בדומה לחולה הסובל מדלקת ריאות ומאושפז במחלקה הפנימית בהדסה, הרי שמהר מאוד היה ברור כי שתי המחלות הללו, הכרוכות זו בזו, נמצאות ברקע כל הזמן ולעתים מגיחות לחזית (החמרה רגעית) אך שבות לרקע עם התגובה לטיפול". 

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il