קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
אב תשע"א-אוגוסט 2011
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
מושב חבר הנאמנים תשע"א-2011
חדשות
בית ספר חדש ללימודים מתקדמים ייפתח במדעי הרוח
האוניברסיטה נבחרה להקים מרכז מצוינות במסגרת תכנית של משרד החינוך והמל"ג
נחנכה פינת הנצחה ללאה גולדברג במלאת 100 שנה להולדתה
האוניברסיטה בין 50 הטובות בעולם במנהל עסקים, כלכלה ומדעי המחשב
המחאה על מחיר גבינת הקוטג' היא נקודת מפנה בכלכלה הישראלית
במחקר
תצמיד מולקולרי חדש יפחית את יצירת הכולסטרול הרע
מחקר חדש: קל לנו יותר לכעוס מאשר לשמוח
האוניברסיטה והעולם
‏נחתם הסכם שיתוף פעולה מִנהלי עם אוניברסיטת היידלברג שבגרמניה
סטודנטים לרפואה יצאו לאתיופיה במסגרת הסכם לחילופי סטודנטים
יומן אירועים
מרכז מידע ספרייתי חדש בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה
נחשפה מערה חדשה מתחת בנייני האומה
דואגים לבריאות הציבור בנפאל
אלופות מתמיד
זווית אישית
המטרה: קמפוסים ידידותיים לסטודנטיות
יחידה אחת
המהפכה השקטה - הספרייה הרועשת
בקהילת האוניברסיטה
שיתוף פעולה ייחודי של סטודנטים ושל אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות בהפקת מחזה מוזיקלי
עובדים מצטיינים תשע"א
העלאות ומינויים
זר ברכות
מינויים חדשים
פרסים ומלגות
לזכרם
ספרים
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
המהפכה השקטה - הספרייה הרועשת

הספריות האקדמיות ברחבי העולם, ובהן גם הספריות באוניברסיטה העברית, עוברות בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת: לא עוד הליכה על קצות האצבעות בדממה מתוחה, באולם קריאה שבו שורות ארוכות של שולחנות אישיים ומעליהם תאורה וקורא מרוכז בעבודתו. קבלו את הספרייה החדשה - ספריית הרמן למדעי הטבע ע"ש אברהם הרמן, הספרייה הרביעית באוניברסיטה שהוקם בה מרכז מידע ספרייתי.
בספריית הרמן המחודשת נבנה אולם קריאה פתוח, מסביר פנים ומואר, הצבוע בצבעים בהירים וחמים ומרוהט בשולחנות עגולים. סביב השולחנות יושבים סטודנטים רבים - קצתם רכונים על מחשביהם, אחרים מנהלים שיחה קבוצתית. בצדי האולם חדרים קטנים יותר לעבודה קבוצתית, ובחלל נישא רחש של פעילות - ניגוד גמור לאווירה המוקפדת שאפיינה ספריות מסורתיות.
"האווירה הנינוחה והידידותית בספרייה מבטאת את הגישה החדשה של המשתמשים ואת השינוי בתוכני הספרייה", מספרת מנהלת הספרייה מיכל חי-אטיאס.
את דרכה המקצועית באוניברסיטה החלה חי-אטיאס בתור מפעילת מחשב בשלוחת הרשות למחשוב בהר הצופים. בשנת 1999 הצטרפה לצוות ספריית הרמן ולאורך השנים מילאה בה תפקידים שונים, וב-2007 מונתה למנהלת הספרייה. "אנו מתאימים את הספרייה להרגלי הלמידה החדשים של הסטודנטים, המעוניינים בסביבת עבודה נעימה ודינמית המאפשרת למידה בקבוצות ובשיח. הגינה הפורחת ועגלת הקפה במקום מאפשרות להם לשלב חיי חברה, קפה, אוכל ולימודים - זאת הספרייה החדשה", היא מסבירה.
תפיסה זו היא שעמדה בבסיס עבודות השיפוץ וההתחדשות שנעשו בספרייה. "שינינו לחלוטין את מבנה הספרייה ואת חלוקת הפונקציות, הסבנו שטחי אחסון של האוסף לטובת מרחבי למידה". כעת מפלס הכניסה והקומות התחתונות מיועדים ללמידה בקבוצות ללא הגבלת רעש, ושתי הקומות העליונות של הספרייה משמשות לעבודה פרטנית ושקטה.
"מה שלמדנו בלימודי הספרנות אינו דומה למה שמתחולל היום בספריות האקדמיות אצלנו ובעולם", מספרת חי-אטיאס, בוגרת החוג למקרא ומוסמכת בית הספר לספרנות של האוניברסיטה. "לא עוד ספרן מומחה בתחום ייחודי. הספרן החדש צריך להיות בעל יוזמה ומעודכן בכל הטכנולוגיות החדשות.
"הספרייה שלנו מעורה בפעילויות שונות בפקולטה כמו ימים פתוחים וימי אוריינטציה, ואף שותפה בהוראה – צוות הספרייה פיתח קורס להכרת משאבי הספרייה הנלמד כקורס חובה בפקולטה למדעי הטבע. אנו מעמידים לרשות משתמשי הספרייה מחשבים ניידים להשאלה, מילונים אלקטרוניים ומחשבונים מדעיים ונדאג גם בעתיד להטמיע טכנולוגיות חדשות כמו קורא ספרים אלקטרוני, אייפד וכדומה.
"הקשר עם הסטודנטים חשוב לנו מאוד ואנחנו יוזמים פעילויות תרבות משותפות בספרייה, למשל הדלקת נרות בחנוכה ומסיבת תחפושות בפורים. אנו גם דואגים לעדכן את הסטודנטים בחדשות הספרייה באמצעות דף פייסבוק, אתר הספרייה, שליחת דואר אלקטרוני, מסכי LCD בספרייה ועוד".
בחודש יוני נערך אירוע לציון שנה לפתיחת הספרייה החדשה בהשתתפות הסטודנטים והחוקרים של הפקולטה. במרכז הערב עמדה הרצאתו של פרופ' יוסי אלמוג מהמכון לכימיה על שיטות מדעיות לפענוח פשעים. "לתפיסתנו, הספרייה צריכה לשמש במה לחוקר להפצת הידע והמחקר שנעשים בפקולטה", מסבירה חי-אטיאס. את האירוע ניצלו בספרייה כדי לחנוך שלושה חדרי למידה בקבוצות חדשים, בעקבות הביקוש הרב לצורת למידה זו.
"חשוב לי לציין שמאחורי כל פעילויות הספרייה עומד צוות מגובש ומקצועי ששואף לפתח בהתמדה את שירותי הספרייה ולקדמם", מדגישה חי-אטיאס.
החידושים הטכנולוגיים והשינויים בתפיסת המקצוע מרחיבים את גבולות תפקידיה של הספרייה ואת הדרישות מהצוות, העובר מעת לעת הכשרות ועדכונים בכלים החדשים. השילוב של שירות טוב וסביבת למידה נוחה מחזיר לספרייה את מרכזיותה בחיי הקמפוס, הן לסטודנטים הן לחברי הסגל.
 

חזרה למהדורה המלאה

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il