קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
אב תשע"א-אוגוסט 2011
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
דבר הנשיא

חברים יקרים,

המושב השנתי ה-74 של חבר הנאמנים של האוניברסיטה שהיה חלק בלתי נפרד מוועידת נשיא המדינה עמד השנה בסימן 'פונים אל המחר: ידע, דמיון, חדשנות'. המבט אל המחר מבטא את מכלול פועלנו: המחקר, ההוראה, שליחותנו הציבורית והחברתית וגם זיקתנו לעיר שבה אנו חיים. לירושלים "אתמול" עתיר שנים ואירועים, החקוק בנוף הפיסי והאנושי שלה ובתולדותיה. הזיקה לירושלים שימשה ומשמשת השראה ליוצרים בכל התחומים: אמנות, מדע וטכנולוגיה, והם בונים את המחר שלהם ושלה. זה היה גם החזון של הוגי האוניברסיטה וראשוניה, לעצב מחר חדש לעם היהודי. החזון הזה מתחדש אצלנו בכל רגע בכל תחומי היצירה של חוקרים ותלמידים.

ירושלים 'ובלִבה' האוניברסיטה העברית, מחברת בין האתמול למחר, חוצה גבולות, תרבויות ואמונות ומגשרת ביניהן. 'בין לבין' הוא חלק מההוויה של כולנו המתווה לנו את העתיד, את המחר. זהו הקשר בין דור לדור – היוצר המשכיות, הקשר הבין-תחומי שהוא לב לִבו של המחקר המדעי והקשר הפיזי בין הקמפוסים שלנו. זהו גם גשר בין תרבויות שונות, מתנגשות ומשלימות, קשר בין-אישי בין מורה לתלמידו ובין חוקר לעמיתו. כל אלו הם המנוע להתפתחות ולקִדמה.

הביטוי העכשווי ביותר לקשרים האלה הוא עולם האינטרנט החוצה גבולות יבשות ותרבויות ומחבר ביניהן באמצעים רבים ומגוונים. המפורסמים שבהם הם הדואר האלקטרוני והרשתות החברתיות המשתפים ידע במהירות וביעילות ומחברים בין קצוות. האינטרנט מציב בפנינו אתגרים מחקריים אנושיים ותרבותיים חשובים ומעניינים. האינטרנט מהווה עבורנו גם ערוץ דרכו נוכל לחזק את הקשרים עם הקהילות השונות הסובבות אותנו ואחד האתגרים אשר אני מציב לשנת הלימודים הקרובה הוא להדק את הקשר בין האוניברסיטה לבין העיר ירושלים.
לירושלים פוטנציאל להיות עיר המחר והמחקר בביולוגיה וברפואה, במדעי המוח ובבננו-טכנולוגיה, במדעי הרוח, במדעי היהדות ובמדעי החברה – בזכות הקהילה האקדמית שלה, הפתוחה למחקר חוצה גבולות ולה קשרי מחקר ענפים עם עמיתים ברחבי העולם.

עלינו רק לרצות שירושלים תהיה כזו, כי בידינו, קהילת האוניברסיטה, היכולת לעשותה לעיר המחר.
ברכות לסיום השנה ואיחולי לחופשה נהדרת,

פרופ' מנחם בן-ששון

 

מושב חבר הנאמנים תשע"א-2011
חדשות
בית ספר חדש ללימודים מתקדמים ייפתח במדעי הרוח
האוניברסיטה נבחרה להקים מרכז מצוינות במסגרת תכנית של משרד החינוך והמל"ג
נחנכה פינת הנצחה ללאה גולדברג במלאת 100 שנה להולדתה
האוניברסיטה בין 50 הטובות בעולם במנהל עסקים, כלכלה ומדעי המחשב
המחאה על מחיר גבינת הקוטג' היא נקודת מפנה בכלכלה הישראלית
במחקר
תצמיד מולקולרי חדש יפחית את יצירת הכולסטרול הרע
מחקר חדש: קל לנו יותר לכעוס מאשר לשמוח
האוניברסיטה והעולם
‏נחתם הסכם שיתוף פעולה מִנהלי עם אוניברסיטת היידלברג שבגרמניה
סטודנטים לרפואה יצאו לאתיופיה במסגרת הסכם לחילופי סטודנטים
יומן אירועים
מרכז מידע ספרייתי חדש בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה
נחשפה מערה חדשה מתחת בנייני האומה
דואגים לבריאות הציבור בנפאל
אלופות מתמיד
זווית אישית
המטרה: קמפוסים ידידותיים לסטודנטיות
יחידה אחת
המהפכה השקטה - הספרייה הרועשת
בקהילת האוניברסיטה
שיתוף פעולה ייחודי של סטודנטים ושל אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות בהפקת מחזה מוזיקלי
עובדים מצטיינים תשע"א
העלאות ומינויים
זר ברכות
מינויים חדשים
פרסים ומלגות
לזכרם
ספרים
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
מושב חבר הנאמנים תשע"א-2011

נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן-ששון מעניק תואר דוקטור לשם כבוד לסר ג'יימס ד' וולפנזון (צילום חזי חוג'סטה)


מושב חבר הנאמנים ה-74 נפתח בחודש יוני כמדי שנה בעצרת חגיגית באמפיתאטרון ע"ש רוטברג. על פי המסורת הוענקו בעצרת תוארי דוקטור לשם כבוד לעשרה אישים מן הארץ ומן העולם, וכן הוענקו 352 תוארי דוקטור לפילוסופיה לתלמידות ותלמידי האוניברסיטה.
מושב חבר הנאמנים ה-74 היה משולב עם ועידת הנשיא שעמדה בסימן "פונים אל המחר" ועסקה באתגרים השונים ובהזדמנויות אשר צופן לנו העתיד. עשרה אישים מן הארץ ומהעולם קיבלו תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד לשנת תשע"א-2011.
352 תוארי דוקטור לפילוסופיה הוענקו לתלמידות ולתלמידי האוניברסיטה מכל הפקולטות, שהם דור העתיד של המדע במחקר ובהוראה. בין מקבלי התואר 159 נשים (45%) ו-193 גברים (55%) .65% ממקבלי התואר הם מהמדעים הניסויים ו-35% מן המדעים העיוניים. 
 
 

לכתבה המלאה...

חדשות
בית ספר חדש ללימודים מתקדמים ייפתח במדעי הרוח

צילום: פלאש 90

תרומה של קרן מנדל להקמת בית ספר ללימודים מתקדמים במדעי הרוח התקבלה זה לא כבר באוניברסיטה. הקרן אישרה מענק בסך 18 מיליון דולר להקמת בניין לבית הספר החדש ומענק מתחדש בסך 2.5 מיליוני דולרים לתכניות שיפעלו בו.
זו אחת התרומות הנדיבות ביותר בעולם שניתנו לאוניברסיטאות לעידוד מדעי הרוח וקידומם.
בית הספר מנדל ללימודים מתקדמים יוקם כמרכז למצוינות ויושם בו דגש על לימוד ומחקר רב-תחומיים. בשעריו יתקבלו בברכה סטודנטים מצטיינים לתואר שני ושלישי ופוסט-דוקטורנטים.
 

לכתבה המלאה...

האוניברסיטה נבחרה להקים מרכז מצוינות במסגרת תכנית של משרד החינוך והמל"ג

קידום המחקר והשבת חוקרים מצטיינים לישראל

האוניברסיטה העברית נבחרה להקים מרכז מצוינות בתחום הבסיס המולקולארי למחלות בבני אדם ושותפה במרכז מצוינות בתחום מדעי המחשב. שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער ויו"ר הות"ת פרופ' מנואל טרכטנברג הודיעו על שלושה מרכזי מצוינות כשלב ראשון בתכנית שבמסגרתה יוקמו בשנים הקרובות בהדרגה 30 מרכזי מצוינות.

 

לכתבה המלאה...

נחנכה פינת הנצחה ללאה גולדברג במלאת 100 שנה להולדתה

בפינת ההנצחה ללאה גולדברג (צילום: דאגלס גתרי)

במלאת 100 שנה להולדתה של הסופרת והמשוררת הנודעת לאה גולדברג חנכה האוניברסיטה פינת הנצחה לזכרה. לאה גולדברג הייתה פרופסור לספרות עברית ולספרות כללית באוניברסיטה מתחילת שנות החמישים ועד מותה בשנת 1970. היא נמנתה עם מייסדי החוג לספרות כללית והשוואתית באוניברסיטה ועמדה בראשו כעשור.
פינת ההנצחה סמוכה לספריית בלומפילד למדעי הרוח והחברה בהר הצופים ובה שלושה לוחות גדולים דמויי ספרים שכל אחד מהם מוקדש לפרק בחייה האישיים והיצירתיים של גולדברג.

לכתבה המלאה...

האוניברסיטה בין 50 הטובות בעולם במנהל עסקים, כלכלה ומדעי המחשב

בין חמישים הטובות בעולם (צילום: אליבייה פיטוסי)

דירוג שנחאי לפי תחומים ונושאים אקדמיים שהתפרסם לא מכבר דירג את בית הספר למנהל עסקים והחוג לכלכלה באוניברסיטה במקום ה-44, ואת ביה"ס להנדסה ולמדעי המחשב ע"ש בנין במקום ה-21.

מדי שנה סוקרת אוניברסיטת ג'יאוטונג שנחאי יותר מ-2,000 אוניברסיטאות ברחבי העולם ומדרגת את 500 הטובות שבהן. לצד הדירוג הכללי של האוניברסיטאות שהתפרסם באוגוסט שנה שעברה, פורסם דירוג לפי תחומים (מדעי הטבע, הנדסה ומדעי המחשב, מדעי החיים וחקלאות, רפואה ורוקחות ומדעי החברה), וכן בחלוקה לפי קטגוריות של נושאים אקדמיים (מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מדעי המחשב וכלכלה ומנהל עסקים).
בכלכלה ובמנהל העסקים דורגה האוניברסיטה העברית במקום 44, כשהיא מקדימה אוניברסיטאות בעולם כמו אוניברסיטאות בראון בארה"ב ומק'גיל בקנדה. בישראל, האוניברסיטה העברית מדורגת ראשונה ואחריה אוניברסיטת ת"א שדורגה בין המקומות 78 ל-100 בתחום זה. האוניברסיטאות המובילות בתחום זה השנה הם הרווארד, שיקגו ומסצ'וסטס (MIT).
 

לכתבה המלאה...

המחאה על מחיר גבינת הקוטג' היא נקודת מפנה בכלכלה הישראלית

מימין: פרפ' יקיר פלסנר, ד"ר אבי שמחון וד"ר פאול פרוש

"המחאה הציבורית על מחירי הקוטג' היא נקודת מפנה בכלכלה הישראלית", אמר ד"ר אבי שמחון מהמחלקה לכלכלה חקלאית ומנהל בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה בתדרוך עיתונאים לתקשורת הזרה שנערך השבוע על ידי המחלקה לדוברות בנושא הקמפיין להורדת מחירי גבינות הקוטג' בישראל.
בתדרוך השתתפו גם פרופ' יקיר פלסנר מהפקולטה לחקלאות מזון וסביבה וד"ר פאול פרוש מהמחלקה לתקשורת ועיתונאות. שלושת החוקרים ניתחו את עליית מחירי הקוטג' ומוצרים אחרים, סקרו את המונופול בתעשיית החלב והסבירו מדוע דווקא הקוטג' הצליח לראשונה לעורר מחאה צרכנית רחבה ומה היה תפקידן של הרשתות החברתיות במחאה הציבורית.
 

במחקר
תצמיד מולקולרי חדש יפחית את יצירת הכולסטרול הרע

ד"ר קובי נחמיאס (צילום: ששון תירם)

חוקרים מבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב ע''ש בנין וחוקרים מאוניברסיטת הרווארד פיתחו תצמיד (קומפלקס) מולקולרי שנטילתו לפני ארוחה עתירת שומנים וסוכר תסייע להפחתת הכולסטרול הרע ב-42% ולהגברת הרגישות לאינסולין ב-64%. הפיתוח יסייע במיוחד לחולי סוכרת סוג 2, לחולי טרשת העורקים ולאנשים הסובלים מעודף שומנים וכולסטרול בדם.
המולקולה החדשה, פרי מחקרם של ד"ר יעקב נחמיאס ותלמידת המחקר מריה שולמן בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, מגבירה פי 11 את הספיגה בגוף של נוגד החמצון נרינג'נין, האחראי לטעמה המר של האשכולית. במחקר החדש שפורסם זה לא כבר בכתב העת המדעי PLoS One, מציגים החוקרים תצמיד חדש המכיל את נוגד החמצון נרינג'נין מוקף בטבעת של סוכר בשם Cyclodextrin. התצמיד שנוצר הוא בגודל של פחות מננו-מטר, קטן פי 200 מעוביה של שערה, ומסיסותו מגבירה את יכולת הספיגה של הנרינג'נין פי 11. הוא נספג במעיים, מגיע לכבד ויוצר בגוף מצב המדמה רעב גם בזמנים של שובע. הפיתוח מאפשר לראשונה את השימוש בתוסף התזונה נרינג'נין כתרופה.
 

לכתבה המלאה...

מחקר חדש: קל לנו יותר לכעוס מאשר לשמוח

פרופסור אייל וינטר

הגישה הקלאסית בכלכלה קובעת כי רגשות יכולים להשפיע על קבלת החלטות משום שהם מסיטים אותנו מקבלת החלטות רציונלית בנושאים הקשורים להפקת רווח או שיפור באיכות החיים. במחקר חדש הצליחו חוקרים להוכיח כי קיים מודל אחר, ולפיו 'רגשות רציונליים' לא זו בלבד שאינם פוגעים בקבלת החלטות אלא הם גם עשויים לסייע לאינטרס הכלכלי של מקבל ההחלטה.

החוקרים בראשות פרופ' אייל וינטר מהמחלקה לכלכלה פרסמו את מחקרם בכתב העת SOCIAL NEUROSCIENCE. מהמחקר עולה כי אדם יכול לייצר רגש רציונלי כתוצאה מקבלת תמריץ. במחקר נעשה שימוש בתורת המשחקים לצורך הבנת היתרון האבולוציוני של רגשות חברתיים והוא נערך בשיתוף פרופ' מאיר משולם ממכון ויצמן, פרופ' גרשון בן-שחר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה ופרופ' יצחק אהרון מאוניברסיטת הרווארד והמרכז הבין-תחומי.
 

לכתבה המלאה...

האוניברסיטה והעולם
‏נחתם הסכם שיתוף פעולה מִנהלי עם אוניברסיטת היידלברג שבגרמניה

סגן נשיא ומנכ''ל האוניברסיטה העברית בילי שפירא וקנצלרית אוניברסיטת היידלברג ד''ר מרינה פרוסט

האוניברסיטה חתמה לאחרונה על הסכם ראשון מסוגו בארץ לשיתוף פעולה בין-לאומי בתחום המִנהל האקדמי עם אוניברסיטת היידלברג שבגרמניה.
במסגרת שיתוף הפעולה יתארח מדי שנה צוות מנהלי מהאוניברסיטה העברית באוניברסיטת היידלברג, ובמקביל צוות מנהלי מהאוניברסיטה הגרמנית יגיע לירושלים.
 

לכתבה המלאה...

סטודנטים לרפואה יצאו לאתיופיה במסגרת הסכם לחילופי סטודנטים

בית החולים Ayder


"בעבורי זה היה מפגש עם עולם מושגים שונה לחלוטין מזה שהכרתי במהלך שש שנות לימודיי", מתאר עודד כהן, סטודנט שנה שישית לרפואה, את עבודתו בבית החולים באתיופיה שם שהה במסגרת תכנית לחילופי סטודנטים.

עודד נמנה עם קבוצת הסטודנטים הראשונה שיצאה להשתלמות בבית החולים האוניברסיטאי Ayder במקלה, במסגרת הסכם שנחתם בין פרופ' ערן לייטרסדורף, דיקן הפקולטה לרפואה, לד"ר זריהון, דיקן הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת מקלה שבאתיופיה.

 

לכתבה המלאה...

יומן אירועים
מרכז מידע ספרייתי חדש בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה

אגנס וברל גינגס (צילום: ברונו שרביט)

‏במהלך אירועי חבר הנאמנים נחנך מרכז מידע ספרייתי חדש ע"ש ברל ואגנס גינגס בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה' סמית. המרכז יספק לתלמידי הפקולטה ולסגל המרצים והחוקרים שלה סביבת למידה מתקדמת ומשוכללת.
המרכז החדש הוקם בתרומת ברל ואגנס גינגס מאוסטרליה שבנדיבותם תרמו בעשור האחרון להקמת שמונה חוות מחשבים וספריות בארבעת הקמפוסים של האוניברסיטה.
 

לכתבה המלאה...

נחשפה מערה חדשה מתחת בנייני האומה

המערה בבנייני האומה (צילום: עמוס פרומקין)


מערה חדשה נחשפה במתחם בנייני האומה במהלך העבודות על הקו החדש של הרכבת המהירה תל-אביב-ירושלים. המערה המכונה מערת "האומה" נחשפה כשחצבו את פיר השירות של תחנת הרכבת בבנייני האומה. המערה נקטעה על ידי הפיר החצוב בעומק כ-75 מטר מתחת לפני השטח, וכחמישה מטרים מעל התחתית המתוכננת של הפיר. בזמן בדיקת המערה זרמו בה מים באופן סדיר בירידה – מצפון-מערב לדרום-מזרח. המערה עוברת מתחת לבנייני האומה ומכאן שמה. סקר ראשוני של המערה נערך על ידי המרכז לחקר מערות בראשות פרופ' עמוס פרומקין מהמחלקה לגאוגרפיה. לדברי פרופ' פרומקין, בהתאם לחוק ערכי טבע מוגנים יש לשמור על המערה למען הדורות הבאים, ואף אפשר לעשות זאת בלי לפגוע בעבודות להקמת תחנת הרכבת.
 

דואגים לבריאות הציבור בנפאל

משתתפי תכניית ההכשרה בקטמנדו

לרגל יום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל החליטה שגרירות ישראל בנפאל לפתוח תכנית הכשרה בבריאות הציבור בבית החולים האוניברסיטאי Dhulikhel בקטמנדו. התכנית נערכת בשיתוף בית הספר לבריאות הציבור ע"ש בראון של האוניברסיטה העברית והדסה. בטקס הפתיחה השתתף פרופ' אליוט בארי מהפקולטה לרפואה. תכנית ההכשרה בנפאל תכלול סדנאות בהנחיית חברי סגל של שני המוסדות ובשיתוף בוגרי התכנית הבין-לאומית של בית הספר.
 

אלופות מתמיד

בתמונה, עומדות מימין לשמאל: פרופסור אורנה קופרמן, מור ניצן, קרן רוח, ריקי רוח, גליה בלום. יושבות מימין לשמאל: אביטל מיכאלי, איילת הנדלמן, טלי גוטמן (צילום: ריקי רוח)

קבוצת הנשים בכדורסל ממשיכה לשמור על מסורת הניצחונות ארוכת השנים, וגם השנה חזרו השחקניות ממשחקי המחוזיאדה ובידיהן גביע "אלוף האלופות".
"זוהי קבוצה איכותית וייחודית מאוד", מספרת הקפטן ריקי רוח, "היא מורכבת מחברות הסגל האקדמי, הסגל המנהלי והסגל זוטר, המשתלבות נהדר מקצועית וחברתית. הן חברות נהדרות ומפרגנות, אינטליגנטיות, ומתמידות הרבה שנים יחד. באמת קבוצה מדהימה. החוויה של המחוזיאדה מיוחדת ומגבשת - שילוב של כדורסל, תחרויות, בילויים ונופש, שילוב מנצח".

.
 

זווית אישית
המטרה: קמפוסים ידידותיים לסטודנטיות


לילי בן-עמי, רכזת מגדר והורות בדיקנט הסטודנטים, רואה בעבודתה שליחות. לילי בת 31, נשואה ואם לשני בנים - כפיר בן החמש וראם בן השלוש ("בוגרי תינוקיית הר הצופים"), הגתה ויזמה את התינוקיות באוניברסיטה עוד בטרם נזקקה להן בעצמה, כשהייתה סטודנטית בתכנית רביבים.
 

לכתבה המלאה...

יחידה אחת
המהפכה השקטה - הספרייה הרועשת

צוות ספריית הרמן (צילום: דן לב)

הספריות האקדמיות ברחבי העולם, ובהן גם הספריות באוניברסיטה העברית, עוברות בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת: לא עוד הליכה על קצות האצבעות בדממה מתוחה, באולם קריאה שבו שורות ארוכות של שולחנות אישיים ומעליהם תאורה וקורא מרוכז בעבודתו. קבלו את הספרייה החדשה - ספריית הרמן למדעי הטבע ע"ש אברהם הרמן, הספרייה הרביעית באוניברסיטה שהוקם בה מרכז מידע ספרייתי.
 

לכתבה המלאה...

בקהילת האוניברסיטה
שיתוף פעולה ייחודי של סטודנטים ושל אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות בהפקת מחזה מוזיקלי

מתוך "היפה והחיה"

בפרויקט ייחודי משותף של סטודנטים ושל אנשים בעלי מוגבלות פיזית הועלה בפסטיבל 'טוטי פרוטי' לציון סיום שנת הלימודים בחוג ללימודי תיאטרון מחזה מוזיקלי המבוסס על האגדה הנודעת "היפה והחיה". זו השנה החמישית לפרויקט התיאטרון הקהילתי באוניברסיטה, המפגיש סטודנטים מהחוג לתיאטרון עם אנשים בעלי מוגבלות פיזית הפעילים במרכז לחיים עצמאיים בירושלים מייסודה של עמותת "נכים עכשיו".

לכתבה המלאה...

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il