קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
אלול תש"ע | ספטמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
דבר הנשיא

חברות וחברים יקרים,

עם פרוס השנה החדשה אנו שמחים לשלוח לכם את הגיליון הראשון של 'קו ברשת', הידיעון האינטרנטי של האוניברסיטה העברית. הערוץ החדש יספק מידע מגוון, עדכני ומעניין על העשייה המרתקת הנעשית בקמפוסים של האוניברסיטה במחקר, בהוראה, במינהל ובחיי הסטודנטים. אני מקווה שהוא ישמש כלי לתקשורת רב-כיוונית פעילה שתתרום לחיזוק חיי הקהילה שלנו.

שנת הלימודים תש"ע מסתיימת בטוב. השנה הייתה מבורכת בתכניות לימודים חדשות שהבולטת שבהן הייתה 'אבני פינה', שנועדה להרחיב את הידע של תלמידינו גם בתחומים שאינם תחומי הלימוד שלהם. לאורך כל השנה התבשרנו על פרסי הוקרה מהחשובים בארץ ובעולם שיש בהם הכרה באיכות המחקר וברמת החוקרים שלנו. לא מכבר התבשרנו שפרופ' אילון לינדנשטראוס, חוקר צעיר מהמכון למתמטיקה, זכה במדליית פילדס, הפרס החשוב והמכובד ביותר בתחום המתמטיקה, המוענק לחוקרים מתחת לגיל 40. הפרס נחשב מקביל לפרס נובל, שאינו ניתן בתחום המתמטיקה.

השנה זכו חוקרים צעירים וותיקים במענקי מחקר נדיבים ביותר מקרנות המחקר התחרותיות באירופה ומהקרן הלאומית למדע, מקרן ביל גייטס ומקרנות אחרות והמשכנו לקלוט חוקרים החוזרים לישראל מטובי האוניברסיטאות בעולם. בשנה הבאה יצטרפו לסגל האוניברסיטה עוד חוקרים מן השורה הראשונה, רבים מהם חוזרים מתקופות מחקר בחו"ל. אנו רואים בכך משימה בעלת חשיבות עליונה ונקצה לקליטתם משאבים רבים.
השנה הענקנו 346 תוארי דוקטור לחוקרים מעולים שייצגו אותנו בכבוד בארץ ובעולם, ויעידו על רמת ההוראה והמחקר במוסדנו.

לפני זמן קצר התבשרנו בהחלטת הממשלה באשר להקצאות לאוניברסיטאות לשנים הבאות. בהקצאות אלו עדיין אין פתרון לפעילות השוטפת של האוניברסיטאות אך יש תקווה כי התכנית החדשה מסמנת לא רק בשורה של תוספת משאבים אלא שינוי בסדר העדיפות הלאומי שישפיע, כך אנו מקווים, גם על סדר היום הציבורי. על אף אי הוודאות באשר לתקציב השוטף של האוניברסיטה החלטנו להקצות יותר משאבים להוראה בשנת הלימודים הקרובה. יש בתוספת ההקצאה הזו אמירה ברורה שתשומת לב מיוחדת צריכה להינתן לאיכות ההוראה.

ערב פתיחת שנת לימודים חדשה אני מבקש מכל אחד ואחת מכם לזכור שהסטודנטים שלנו אינם רק תלמידים לשעה קלה אלא שותפים לעיקר הפעילות של האוניברסיטה ולעתידה, ותחושת השייכות שלהם למוסד ולקהילה תלויה בנו.
רף הדרישות והציפיות של כל חברי קהילת האוניברסיטה העברית צריך להיות הגבוה ביותר – במחקר, בהוראה ובמינהל - ועלינו להמשיך לעשות הכול להיות ראשונים ומובילים.

בפרוס השנה החדשה אני מאחל לכל אחד ואחת ולכולנו כקהילה שנה של עשייה פורייה ומועילה, שנת שלום ושגשוג, ושנה של הרחבת הדעת מתוך שמחה ובריאות. שנה שבה תוסיף האוניברסיטה ללכת מחיל אל חיל.

פרופ' מנחם בן ששון
נשיא

ישראל וירושלים בשנת 2048 – המצוי או הרצוי?
חדשות
פרופ' אילון לינדנשטראוס מהמכון למתמטיקה זכה במדליית פילדס למתמטיקה לשנת 2010
נחתם הסכם סינוף בין האוניברסיטה, הדסה ושירותי בריאות כללית
האוניברסיטה נבחרה לתכנית מצוינות מחקרית בסינגפור
האוניברסיטה העברית - מקום טוב לעבוד בו
במחקר
זוהה הגֶן האחראי לרגישות לכאב
רוצים להגדיל את הזיכרון במחשב? לכו לעץ הצפצפה
GPS גם לניטור מבקרים במרחבים ציבוריים
יומן אירועים
המחלקה לדוברות זכתה בציון לשבח בתחרות "האריה השואג" של האיגוד הישראלי ליחסי ציבור
שני חתני פרס נובל לכלכלה השתתפו ב"בית ספר קיץ לכלכלה" במכון ללימודים מתקדמים
בני נוער משדרות השתתפו במחנה קיץ מדעי באוניברסיטה
פרויקט "יום פתוח על גלגלים" יצא לדרך - התחנה הראשונה: קריית גת
זווית אישית
שיחה אישית עם פרופ' עידית תשובה-גולדברג
זרקור על יחידה
היי טק בארכאולוגיה
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
קהילה
ספרים
בוגרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
ישראל וירושלים בשנת 2048 – המצוי או הרצוי?

פרופ' שלמה חסון (צילום רֶבֶּקה זפרט)

בשנת 2048, בעוד פחות מארבעים שנה, ימלאו מאה שנה למדינת ישראל. שישים ושתיים השנים שחלפו מיום הקמת המדינה היו שנים של בנייה, יצירה ומלחמות, של קליטת עליות המוניות ומשברים חברתיים, של שפל כלכלי אך גם של שגשוג. השנים האחרונות מתאפיינות בצמיחה כלכלית מצד אחד ובשסעים ופערים חברתיים עמוקים מצד אחר. אך על כל אלה מעיבות בעיות מדיניוֹת המחריפות והולכות ומסכנות את הלגיטימציה שלנו בעיני העולם.
פרופ' שלמה חסון מהמחלקה לגאוגרפיה, המכון ללימודים עירוניים ואזוריים ובית הספר ע"ש פדרמן למדיניות ציבורית וממשל, הנחה בבית הספר קורס על ישראל 2048 והוא מציג את הערכתו על עתיד המדינה וירושלים ומציע אסטרטגיות לתכנון העתיד.

לכתבה המלאה...

חדשות
פרופ' אילון לינדנשטראוס מהמכון למתמטיקה זכה במדליית פילדס למתמטיקה לשנת 2010

פרופ' אילון לינדנשטראוס

פרופ' אילון לינדנשטראוס ממכון איינשטיין למתמטיקה הוא זוכה מדליית פילדס לשנת 2010. מדליית פילדס היא הפרס החשוב והמכובד ביותר בתחום המתמטיקה והוא מוענק לחוקרים מתחת לגיל 40. הפרס נחשב למקביל לפרס נובל, שאינו ניתן בתחום המתמטיקה. פרופ' לינדנשטראוס הוא הישראלי הראשון הזוכה במדליה.

לכתבה המלאה...

נחתם הסכם סינוף בין האוניברסיטה, הדסה ושירותי בריאות כללית

מימין לשמאל: מנכ"ל הדסה פרופ' שלמה מור-יוסף, דיקן הפקולטה לרפואה פרופ' ערן לייטרסדורף, רקטור האוניברסיטה פרופ' שרה סטרומזה ומנהל מחוז ירושלים בשירותי בריאות כללית פרופ' יוסף פרוסט (צילום: אבי חיון)

נחתם הסכם סינוף בין האוניברסיטה, הדסה ושירותי בריאות כללית. ההסכם פותח עידן חדש בהכשרה הקלינית של הסטודנטים לרפואה, אשר במסגרת לימודיהם במרפאות של שירותי בריאות כללית ייחשפו לתחומים נרחבים ומגוונים של רפואת הקהילה היועצת.

לכתבה המלאה...

האוניברסיטה נבחרה לתכנית מצוינות מחקרית בסינגפור

פרופ' אהוד רזין

קרן המחקר הלאומית של סינגפור (NRF) בחרה באוניברסיטה העברית להשתתף בתכנית CREATE  Research  'קמפוס למצוינות מחקרית ויזמות טכנולוגית'. לתכניות נבחרו אוניברסיטאות מן המובילות בעולם. בראש צוות המחקר הישראלי עומד פרופ' אהוד רזין מהפקולטה לרפואה.

לכתבה המלאה...

האוניברסיטה העברית - מקום טוב לעבוד בו

כתב העת היוקרתי  The Scientist דירג את האוניברסיטה העברית במקום החמישי בין המוסדות האקדמיים מחוץ לארצות הברית שטוב לעבוד בהם בתחום מדעי החיים. מכון ויצמן דורג במקום השני. הדירוג מבוסס על סקר שערך כתב העת בקרב למעלה מ-2,300 איש העובדים ב-73 מוסדות אקדמיים בארה"ב ומחוצה לה. בין 38 הקריטריונים שעל פיהם התבקשו המשתתפים לדרג את המוסדות שלהם נכללו רמת השכר, התשתיות ומשאבי המחקר של המוסדות.

במחקר
זוהה הגֶן האחראי לרגישות לכאב

פרופ' אריאל דרבסי (מימין) ופרופ' מרשל דבור

סובלים מכאבים כרוניים? תלו את האשמה בגֶנים שלכם. קבוצת מדענים בין-לאומית בראשותו של פרופ' אריאל דרבסי בשיתוף פרופ' מרשל דבור, שניהם מהמכון למדעי החיים, הצליחה בפעם הראשונה לזהות גֶן שקובע את רגישותם של אנשים לפתח כאב כרוני לאחר פגיעה עצבית. גילוי הגֶן הוא פריצת דרך חשובה שעשויה לסלול את הדרך לפיתוח טיפולים טובים יותר נגד כאב ויתרום להבנה טובה יותר של הגורמים האחראים לכאב כרוני בבני אדם.

לכתבה המלאה...

רוצים להגדיל את הזיכרון במחשב? לכו לעץ הצפצפה

פרופ' דני פורת

ההתפתחות המואצת של הטכנולוגיה משאירה את המחשבים הישנים מאחור. בעשורים האחרונים מוכפל מספר הטרנזיסטורים (הרכיבים המבצעים פעולות לוגיות) על מעבד המחשב בכל שנה. מגמה זו משקפת את קצב מזעורם ודחיסתם של הטרנזיסטורים על גבי שטחו של המעבד אך גם את תהליך הייצור שהופך מורכב יותר ויקר משנה לשנה. החוקרים פרופ' דני פורת ותלמיד המחקר יזהר מדאלסי מהמכון לכימיה גילו שיטה חדשה שעשויה להוזיל בשיעור ניכר את עלויות המזעור ולהגדיל את שטח הזיכרון המנוצל, באמצעות שימוש בחלבון המופק מעץ הצפצפה.

לכתבה המלאה...

GPS גם לניטור מבקרים במרחבים ציבוריים

מיכל אייזקסון

יותר ויותר נהגים ברחבי העולם נעזרים במכשיר ה-GPS כדי להגיע מנקודה אחת לאחרת. חוקרת צעירה מהמחלקה לגאוגרפיה הייתה שותפה לפיתוח שימוש נוסף לטכנולוגיית ה-GPS – מעקב אחר תנועת מבקרים באזורים ציבוריים (מרכזי קניות, אתרי תיירות ואתרי בילוי), שיסייע להפיק מידע הדרוש לתכנון מרחב ציבורי ולניטור תנועת המבקרים בו.

לכתבה המלאה...

יומן אירועים
המחלקה לדוברות זכתה בציון לשבח בתחרות "האריה השואג" של האיגוד הישראלי ליחסי ציבור

דוברת האוניברסיטה אורית סוליציאנו (מימין) וע' דוברת ליבי עוז באירוע קבלת הפרס

המחלקה לדוברות זכתה בציון לשבח בתחרות 'האריה השואג' שערך האיגוד הישראלי ליחסי ציבור ודוברות. הציון לשבח הוענק בקטגוריית חינוך על קמפיין יחסי ציבור שערך צוות המחלקה לרגל חנוכת מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח באירועי חבר הנאמנים של האוניברסיטה בקיץ 2009.

שני חתני פרס נובל לכלכלה השתתפו ב"בית ספר קיץ לכלכלה" במכון ללימודים מתקדמים

פרופ' אריק מסקין (מימין) ופרופ' רוגר מאירסון בבי"ס קיץ לכלכלה במכון ללימודים מתקדמים (צילום: עופר ארבלי)

בית הספר לכלכלה במכון ללימודים מתקדמים ציין הקיץ 21 שנים להיווסדו. בבית הספר שייסד חתן פרס נובל פרופ' קנת' ארו השתתפו השנה שני חתני פרס נובל לכלכלה – פרופ' אריק מסקין מהמכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון ופרופ' רוג'ר מאירסון מאוניברסיטת שיקגו. בראש בית הספר השנה עמד פרופ' אריק מסקין וניהל אותו פרופ' אייל וינטר מהחוג לכלכלה ועמית במכון ללימודים מתקדמים.

בני נוער משדרות השתתפו במחנה קיץ מדעי באוניברסיטה

פעילות מדע בקייטנה (צילום: ששון תירם)

כ -200 בני נוער משדרות, בגילאי 18-13, נהנו מחוויה מיוחדת במינה כאשר השתתפו במחנה קיץ מדעי בחסות נוער שוחר מדע. מחנה הקיץ 'להושיט יד ולסייע' התקיים ביוזמת שוחרי האוניברסיטה בקנדה והמטה לביטחון שדרות. בני הנוער משדרות השתתפו בתכניות מדעיות בתחומים כמו אסטרונומיה, כימיה, פיזיולוגיה ומחשבים. כמו כן נערכו סדנאות מנהיגות, פעילויות ספורט וסיורי היכרות עם ירושלים וסביבתה.

פרויקט "יום פתוח על גלגלים" יצא לדרך - התחנה הראשונה: קריית גת

מימין לשמאל: ראש עיריית קריית גת מר אבירם דהרי, סגן הנשיא ומנכ"ל האוניברסיטה גב' בילי שפירא ושר התקשורת מר משה כחלון (צילום אבי אסרף)

האוניברסיטה יצאה לדרך עם מיזם ייחודי: 'יום פתוח על גלגלים'. מטרת המיזם להביא את דבר האוניברסיטה לפריפריה ולעודד מועמדים פוטנציאלים לבוא ללמוד בה. המיזם יצא לדרך בחודש יוני באוטובוס מיוחד שהגיע לקריית גת כדי להציג לפני המעוניינים תכניות לימודים ולסייע להם בבדיקת סיכויי הקבלה. היום הפתוח בקריית גת היה הראשון בסדרת ימים פתוחים שהאוניברסיטה תקיים בשנה הבאה בכל חלקי הארץ.

זווית אישית
שיחה אישית עם פרופ' עידית תשובה-גולדברג

פרופ' עידית תשובה

אל המכון לכימיה הגיעה עידית תשובה-גולדברג לאחר פוסט-דוקטורט במכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (MIT). היה לי ברור שאחזור לארץ אחרי הפוסט, השאלה הייתה רק לאן. לשמחתי קיבלתי מקום באוניברסיטה העברית", מספרת עידית שהצטרפה בשנת 2003 לסגל המכון. לפני כשנה הועלתה לדרגת פרופסור חבר. פרופ' תשובה, עומדת בראש מעבדה ביו אי-אורגנית במכון לכימיה. כימיה ביו אי-אורגנית, היא מספרת, היא כימיה של תרכובות מבוססות מתכות שיש להן יישומים אפשריים בביולוגיה וברפואה.

לכתבה המלאה...

זרקור על יחידה
היי טק בארכאולוגיה

ד"ר ליאור גרוסמן, פרופ' עוזי סמילנסקי, מר אבשלום קרסיק

לפני חודשים אחדים נפתחה במכון לארכאולוגיה מעבדה חדשנית ומשוכללת לניתוח ממוחשב של ממצאים ארכאולוגיים, היחידה מסוגה בישראל ומהראשונות בעולם. המעבדה הוקמה במטרה להעשיר את המחקר הארכאולוגי בעזרת הטכנולוגיות העדכניות. המעבדה נסמכת על ציוד מתקדם של סורקים בתלת-ממד המשמשים לסריקת מגוון רחב של פריטים ארכאולוגיים. המידע הדיגיטלי מאפשר ניתוח ומחקר המבוססים על שיטות ייחודיות המפותחות על ידי סגל המעבדה בשיתוף סטודנטים מהמכון לארכאולוגיה. יוזמי המעבדה ומקימיה הם הפיזיקאי פרופ' עוזי סמינסקי והארכאולוג ד"ר אילן שרון ושותיהם ד"ר ליאור גרוסמן ותלמיד המחקר אבשלום קרסיק. 

לכתבה המלאה...

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il