קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים קו ברשת - עיתון האוניברסיטה העברית בירושלים
כסלו תשע"א נובמבר 2010
האוניברסיטה העברית בירושלים  |  צור קשר  |  ארכיון
דבר הנשיא

חברות וחברים יקרים,

שנת הלימודים החדשה יצאה לדרך בלי תקלות. כ-23 אלף סטודנטים החלו את לימודיהם באוניברסיטה, רבים מהם נכנסו בשעריה בפעם הראשונה בסקרנות ובתקווה, מלווים במעט חשש והיסוס מפני מקום חדש ולא מוכר. אנו מקדמים את פני כל תלמידינו בברכה ומקווים שהחדשים שבהם ימצאו במהרה באוניברסיטה בית.

לסטודנטים החדשים נאמר עוד, אינכם תלמידים רק לשעה אלא שותפים מלאים לעשייה האקדמית. אני קורא לכולנו - לחברי הסגל האקדמי והמנהלי ולסטודנטים הוותיקים, קבלו את פני הבאים בשערינו בסבר פנים יפות, הקלו עליהם את קשיי הקליטה וההסתגלות, העמידו לרשותם מערכות מִנהל ידידותיות ויעילות, שוחחו איתם על ציפיותיהם, על שאיפותיהם ואף על כיווני מחקרם בעתיד. זאת ועוד, עלינו בסגל המנהלי והאקדמי למצוא דרכים להפנות ממשאבי היחידות והחוקרים למלגות לתלמידים הראויים להן.

פרופ' מנחם בן-ששון
נשיא

לכתבה המלאה...

המדען שפיצח את סוד הקנאביס
חדשות
23 אלף סטודנטים התחילו את לימודיהם
מענקי מחקר מהאיחוד האירופי בסך 12 מיליון אירו לחוקרים צעירים מצטיינים
מרכז מלטון מכשיר מנהלי בתי ספר מרוסיה וממזרח אירופה
74 אחוזים מהסטודנטים מביעים שביעות רצון גבוהה מהלימודים באוניברסיטה
מתמטיקאי ממכון איינשטיין יישא את הרצאות הכבוד בכינוס האיגוד האמריקני
במחקר
נחשף תא תיאטרון מלכותי בהרודיון
חיידקים דבוקים אינם טובים
נמצאו חלקיקי ננו דמויי מגן דוד
יומן אירועים
פתיחה סטודנטיאלית לשנת הלימודים
פסטיבל בגן הבוטני
סטודנטים מצלמים
20 שנה לחידוש הקשרים בין ישראל לרוסיה
זווית אישית
ליפול על גן עדן - שיחה אישית עם יוסקה גוטליב
זרקור על יחידה
אוצרות של תרבות חומרית ורוחנית
סטודנטים
פרויקט הלביא - פרויקט סוציו-רפואי
העלאות
מינויים חדשים
זר ברכות
ספרים
לזכרם
 
עקבו אחרינו: YouTube twitter Facebook
המדען שפיצח את סוד הקנאביס

פרופ' רפאל (רפי) משולם

רובנו מקשרים את צמח הקנאביס עם סמים בלתי חוקיים שלהם שימושים מזיקים. ואולם, כבר בעת העתיקה הבינו כִתות דתיות שונות כי לצמח זה סגולות מיטיבות שהן מעבר להשפעה פסיכודלית, אך עד לפני כחמישים שנה לא ידעו המדענים מהו החומר הכימי האחראי לפעילות הקנאביס.

בשנות ה-60 בודד פרופ' רפאל (רפי) משולם מבית הספר לרוקחות בפקולטה לרפואה, לראשונה בעולם (בעבודה משותפת עם פרופ' יחיאל גאוני ממכון ויצמן), את הקנבינואידים הצמחיים, האחראים לסגולותיו הביולוגיות והרפואיות של הקנאביס, ואפיין את המבנה הכימי של קבוצת חומרים זו.

לכתבה המלאה...

חדשות
23 אלף סטודנטים התחילו את לימודיהם

פתיחת שנת הלימודים תשע"א

ב-10 באוקטובר נפתחה שנת הלימודים תשע"א. השנה לומדים באוניברסיטה יותר מ-23,000 סטודנטים, מהם 11,450 תלמידים לתואר בוגר, 6,820 תלמידים לתואר מוסמך ו-2,670 תלמידים לתואר דוקטור. בבית הספר לתלמידי חו"ל ע"ש רוטברג ילמדו במהלך השנה כ-2,000 סטודנטים שיגיעו מ-60 מדינות.

לכתבה המלאה...

מענקי מחקר מהאיחוד האירופי בסך 12 מיליון אירו לחוקרים צעירים מצטיינים

מימין לשמאל: סגן הנשיא וראש הרשות למחקר ופיתוח פרופ' שי ארקין עם שבעה מבין עשרת הזוכים - רועי ירושלמי, דוד חי, אורית קדר, יובל דור, אלכס בינשטוק, סבסטיאן קדנר ונטלי בלבן (צילום: ששון תירם)

עשרה חוקרים מהאוניברסיטה העברית זכו בשנת 2010 במענקי המחקר התחרותיים של המועצה האירופית למחקר ERC, בסכום כולל של יותר מ-12 מיליון אירו. מספר החוקרים שזכו במענקים מציב את האוניברסיטה העברית במקום הראשון בישראל ובמקום השלישי באירופה, אחרי האוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג'.
 

לכתבה המלאה...

מרכז מלטון מכשיר מנהלי בתי ספר מרוסיה וממזרח אירופה

מנהלי בתי הספר בסמינר במרכז מלטון באוניברסיטה העברית

בחודש אוגוסט נערך במרכז מלטון לחינוך יהודי סמינר פתיחה לתכנית להכשרת מנהלי בתי ספר יהודיים בחבר המדינות העצמאיות (חמ"ע). לתכנית שלשה שלבים: סמינר פתיחה בישראל, תכנית למידה מרחוק במדינות המוצא, וסמינר סיום אינטנסיבי בן 12 ימים שיתקיים גם הוא בישראל.
יעדי התכנית הם יצירת ידע בתחומי היהדות, קידום כישורים ניהוליים וחיזוק הקשר למדינת ישראל, ומשתתפים בה 27 מנהלי בתי ספר מרוסיה, אוקראינה, מולדובה, בלרוסיה, גרוזיה, ליטא, לטביה ואסטוניה.
התכנית שמנהל מרכז מלטון היא יוזמה של משרד ההסברה והתפוצות ורשתות בתי הספר היהודיים בחמ"ע: רשת אורט, רשת אור אבנר ורשת שמע ישראל, ובשיתוף מטה חפציב"ה במשרד החינוך. 
 

74 אחוזים מהסטודנטים מביעים שביעות רצון גבוהה מהלימודים באוניברסיטה


מסקר שביעות רצון שערכה הנהלת האוניברסיטה בקרב הסטודנטים במוסד עולה כי 73% מתלמידי תואר בוגר ו-78% מתלמידי תואר מוסמך מביעים שביעות רצון כללית גבוהה מהיותם סטודנטים באוניברסיטה העברית.

לכתבה המלאה...

מתמטיקאי ממכון איינשטיין יישא את הרצאות הכבוד בכינוס האיגוד האמריקני

פרופ אלכס לובוצקי

פרופ' אלכס לובוצקי ממכון איינשטיין למתמטיקה הוזמן לשאת את הרצאות הקולוקוויום בכנס השנתי המשותף של האיגוד האמריקני למתמטיקה והחברה של המתמטיקאים האמריקנים(AMS) שייערך בחודש ינואר 2011 בניו אורלינס. הרצאות אלו נישאות לפני כלל באי הכינוס והן בגדר מסורת שנתית שתחילתה בסוף המאה התשע-עשרה, וזו הפעם הראשונה שמתמטיקאי ישראלי זוכה לכבוד זה מטעם ארגוני המתמטיקה האמריקניים.

לכתבה המלאה...

במחקר
נחשף תא תיאטרון מלכותי בהרודיון

תא התיאטרון שנחשף בהרודיון בידי פרופ' אהוד נצר

משלחת חפירות מטעם המכון לארכאולוגיה בראשות פרופ' אהוד נצר השלימה לא מכבר חשיפת תא מלכותי הממוקם בראש התיאטרון באתר ההרודיון. התיאטרון שנחשף שוכן בסמוך למאוזוליאום של הורדוס והוא משמש הוכחה נוספת לסגנון החיים הראוותני שהיה נפוץ בממלכת יהודה בתקופתו.

הכתבה מוקדשת לזכרו של פרופ' אהוד נצר, שהלך לעולמו ביום חמישי כ' בחשוון (28.10) לאחר שנפל ונפצע בהרודיון

לכתבה המלאה...

חיידקים דבוקים אינם טובים

צוות המעבדה לחקר הביופילם בפקולטה לרפואת שיניים בראשות פרופ' דורון שטיינברג (משמאל)

רוב החיידקים בעולם מקובעים על משטחים ויוצרים שכבה ביופילמית (קרום ביולוגי הצמוד למשטח קשיח). החיידקים בוחרים להם מקומות שונים ומגוונים להידבק, להתיישב ולהתרבות. במעבדה לחקר הביופילם בראשותו של פרופ' דורון שטיינברג בפקולטה לרפואת שיניים מחפשים פתרונות לבעיית החיידקים הדבוקים על גבי השיניים (פלאק דנטלי), ומנצלים את הידע גם לפתרון בעיות הביופילם בתחומים אחרים.

 

לכתבה המלאה...

נמצאו חלקיקי ננו דמויי מגן דוד

פרופ' אורי בנין (משמאל) וד"ר ג'נט מקדונלד

ממחקר שפורסם לא מכבר בכתב העת היוקרתי Nature Materials, עולה כי סוג חדש של חלקיקים בגודל ננו-מטרי (ננו-מטר=ביליונית המטר), הדומים בצורתם למגן דוד, התגלה בידי קבוצת חוקרים במרכז לננו-מדע ולננו-טכנולוגיה באוניברסיטה. לדברי פרופ' אורי בנין העומד בראש הקבוצה, התגלית תסייע בפיתוח שיטות חדשות לזיהוי גלוקוז באבחון מחלת הסוכרת וכן בתהליך ניצול אנרגיית השמש והפיכתה לדלק נקי. 
 

לכתבה המלאה...

יומן אירועים
פתיחה סטודנטיאלית לשנת הלימודים

תמונה מתוך ה"ליפ דאב"

השנה בחרו הסטודנטים לציין את יום פתיחת הלימודים ביוזמה עכשווית ולא שגרתית: הפקת "ליפ-דאב" - סרטון וידאו המשלב דיבוב שפתיים לצלילי שיר מפורסם, המצולם כולו בשוט אחד. בביצוע הסרטון השתתפו כמה עשרות סטודנטים, שאליהם הצטרפו גם פרופ' גדי וולפספלד מהחוג לתקשורת ומר חיים מזרחי, ראש אגף מִנהל. הסרטון הועלה ליוטיוב ועד היום צפו בו יותר
מ-110,000 גולשים שהגיבו לרוב בהתלהבות, הן מרמת הסרטון הן מהאוניברסיטה, אשר זכתה בזכותו לחשיפה מקומית ובין-לאומית רחבה.
לצפייה  בסרטון לחץ כאן

פסטיבל בגן הבוטני

הצגת תאטרון בפסטיבל

בחג הסוכות נערך בגן הבוטני בהר הצופים פסטיבל לכל המשפחה בסימן טבע ותיאטרון. מאות אנשים ובהם ילדים רבים השתתפו באירוע ונהנו ממגוון תחנות יצירה בחומרים טבעיים. הצגות הילדים עסקו במאפייני החג ובשמירה על איכות הסביבה. מטרת האירוע הייתה לקרב את הציבור, ובתוכו ציבור עובדי האוניברסיטה, לגן הקסום והייחודי בהר הצופים. 
 

סטודנטים מצלמים

מקום ראשון בתחרות צילום "לומדות יפנית בכיתה קוסמופוליטית"

בתחרות צילומים שהתקיימה ביוזמת דיקנט הסטודנטים זכה במקום הראשון תצלומה של סבינה חושן, סטודנטית בחוג ללימודי מזרח אסיה - "לומדות יפנית בכיתה קוסמופוליטית". במקום השני זכה התצלום "היכל האור" של אולגה קלבנוב-אקופין, סטודנטית למיקרוביולוגיה בפקולטה לרפואה. במקום השלישי זכה התצלום "ייסורים" של איליה גרינפילד, סטודנט למִנהל עסקים ומדעי המדינה. התצלום "שחרור קיטור" של אבבה סיום, תלמיד המכינה הקדם-אקדמית, זכה בציון לשבח.
 

20 שנה לחידוש הקשרים בין ישראל לרוסיה

נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן-ששון, שר החוץ אביגדור ליברמן ויו''ר הבית העליון של הפרלמנט הרוסי סרגיי מירונוב

''אני מאמין שהדרכים המבטיחות ביותר לשיתוף פעולה הן בתחומי ההייטק והחדשנות: הטלקומוניקציה, טכנולוגיית המידע, חקר החלל והחדשנות התעשייתית. אני סבור שתחומים אלו יכולים להאיץ ולקדם את שיתוף הפעולה בינינו". דברים אלה אמר יו''ר הבית העליון של הפרלמנט הרוסי סרגיי מירונוב בכינוס במכון טרומן לציון 20 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין רוסיה לישראל. בכינוס השתתפו אישים שהיו מעורים בקשרים בין שתי המדינות לאורך השנים. בין המברכים היו שר החוץ מר אביגדור ליברמן ונשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן-ששון.
 

זווית אישית
ליפול על גן עדן - שיחה אישית עם יוסקה גוטליב

נולדתי ב-1952 במושב גיאה ליד אשקלון. הורי, ניצולי שואה ילידי צ'כוסלובקיה, עלו לארץ אחרי המלחמה והיו בין מקימי המושב. השנים הראשונות היו קשות מאוד להורים אך מאושרות לילדים.
למדתי בבית הספר האזורי בקיבוץ ניצנים ובתיכון החקלאי בכפר סילבר ויש לי זיכרונות טובים משני בתי הספר ומהתקופה ההיא. בצבא שירתי בנח"ל. הגרעין שלנו נשלח להיאחזות מי עמי באזור ואדי ערה. מכרז שהתפרסם לתפקיד מנהל חווה ניסיונית בפקולטה לחקלאות הביא אותי בשנת 1978 לפקולטה ומאז אני בחווה.
 

לכתבה המלאה...

זרקור על יחידה
אוצרות של תרבות חומרית ורוחנית

כרטיס ברכה לשנה טובה מאוסף גלויות היודאיקה ע"ש יוסף ומרגיט הופמן

גלויות יהודיות מסוף המאה התשע-עשרה ואילך, צילומים של מגזרות נייר נדירות בנושאים יהודיים, תרבות תקשורת כתובה מראשית המדינה ועד היום ואיורים מקוריים של בינה גבירץ, מאיירת 'אצו רצו גמדים', הם רק מקצת האוצרות החבויים בין אוספי המרכז לחקר הפולקלור שהקים לפני כשלושה עשורים חוקר הפולקלור פרופ' דב נוי והיום עומדת בראשו פרופ' גלית חזן-רוקם. המרכז השוכן בבניין רבין של המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל מכנס מגוון אוספים וארכיונים מרתק של חומרים פולקלוריים בעלי אופי בין-תחומי ובין-תרבותי.
 

לכתבה המלאה...

סטודנטים
פרויקט הלביא - פרויקט סוציו-רפואי

ערב שירה ביזמת הסטודנטים מתנדבי פרויקט לביא במחלקת מח עצם

כשאורי אילן הגיע לפני שש שנים לפקולטה לרפואה הוא ציפה ללמוד כיצד לפנות לחולה. "הרגשתי צורך במפגש עם חולים כמה שיותר מהר, וכי הזמן לחוות קשר בלתי אמצעי עם החולים הוא לפני שאתה נדרש להכין דו"ח 'מקצועי' עליהם", הוא מספר. כשמצא שתכנית שנה א' רפואה אינה כוללת מגע עם חולים, החליט להקים פרויקט התנדבותי שיפגיש סטודנטים עם חולים ומשפחותיהם כבר בשנת לימודיהם הראשונה. 
 

לכתבה המלאה...

קו ברשת - ידיעון האוניברסיטה העברית בירושלים
עורכת אחראית: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה   |   עורך ומפיק: אמיר בר-קול
בהוצאת המחלקה לדוברות, האוניברסיטה העברית בירושלים   |   טלפון: 02-5882812   |   פקס: 02-5880058
דוא"ל: amirbark@savion.huji.ac.il